Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

09:01 06/07/2015

Wydawałoby się, że najskuteczniejszą metodą powiększenia swojej zdolności kredytowej jest zwiększenie dochodów. Co jednak, jeśli mamy mało czasu, a na horyzoncie nie widać podwyżki czy lepszej oferty pracy? Podpowiadamy!

Tak zwana zdolność kredytowa jest obecnie najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu kredytu. Ujmując rzecz najprościej, chodzi o to, czy potencjalnego kredytobiorcę będzie stać na spłacanie rat, biorąc pod uwagę wysokość jego dochodów, inne zobowiązania i konieczne wydatki na utrzymanie. Można i właściwie należałoby przed złożeniem wniosku uczynić to samemu, chociażby po to, aby zorientować, na jak duże obciążenie jeszcze nas stać. Oczywiście niezależnie od naszych wyliczeń, bank i tak dokona oceny zdolności kredytowej klienta, kierując się wewnętrznym regulaminem i przepisami prawa bankowego.

 

Co zrobić, jeśli okaże się, że zdolność kredytowa jest niewystarczająca do zaciągnięcia kredytu w oczekiwanej wysokości? Ponieważ raczej niemożliwe jest nagłe zwiększenie dochodów, trzeba poszukać oszczędności po stronie wydatków. Spłacić inne zadłużenia lub co najmniej je skonsolidować, obniżając przy tym miesięczną ratę. Zamknąć kartę kredytową i zrezygnować z kredytu odnawialnego, gdyż nawet jeśli z nich nie korzystamy, to i tak większość banków policzy dopuszczalne limity jako realne zadłużenie, całkowicie lub w jakimś procencie. Dobrym rozwiązaniem powiększającym zdolność kredytową jest także dołączenie jeszcze jednego współkredytobiorcy, który tym samym doda swoje dochody do naszych. Trzeba jedynie uwzględnić fakt, że będą się liczyły również jego wydatki, a więc i potencjalne obciążenia finansowe. Dlatego lepiej, żeby współkredytobiorcą była osoba o stabilnych i stosunkowo dobrych dochodach i nieposiadająca znacznych obciążeń finansowych.

 

GS