Czy warto korzystać z pomocy doradcy przy zaciąganiu kredytu?

Czy warto korzystać z pomocy doradcy przy zaciąganiu kredytu?

09:01 06/07/2015

Decyzja o zaciągnięciu kredytu, zwłaszcza długoterminowego z zabezpieczeniem hipotecznym, nie powinna być podejmowana pochopnie przez osoby niezaznajomione z rynkiem kredytowym. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług doradców.

Rynek doradców kredytowych w Polsce

 

Rynek pośrednictwa kredytowego rozwija się w Polsce w dynamicznym tempie. W 2012 roku według serwisu Bankier.pl do największych graczy rynkowych należały firmy doradztwa finansowego:

• Open Finance SA - 32,8 proc. udziału rynkowego,

• Expander Advisors - 19,9 proc. udziału rynkowego,

• Money Expert - 5,9 proc. udziału rynkowego,

• Doradcy 24 SA - 5,8 proc. udziału rynkowego,

• Polskie Doradztwo Finansowe - 5 proc. udziału rynkowego.

 

Na rynku funkcjonuje obecnie ponad 70 pośredników kredytowych - część z nich posiada w swojej ofercie wyłącznie doradztwo kredytowe, inni natomiast świadczą usługi kompleksowego doradztwa finansowego.

 

Usługi doradców kredytowych cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Jak wskazują dane Związku Firm Doradztwa Finansowego i Związku Banków Polskich, w II kwartale 2014 roku za pośrednictwem doradców zrzeszonych w ZFDF udzielono 38 proc. nowych kredytów hipotecznych.

 

 

Kiedy i dlaczego warto?

 

Jeśli nigdy wcześniej nie zaciągaliśmy kredytu i nie mamy wiedzy na temat rynku bankowego, zapoznanie się ze wszystkimi ofertami pożyczkowymi zajmie potencjalnemu kredytobiorcy bardzo dużo czasu. Będzie on musiał odwiedzić wszystkie banki i zapoznać się z poszczególnymi punktami oferty kredytowej. To również nie gwarantuje, że ostatecznie wybierze najkorzystniejszą opcję.

 

Skorzystanie z usług niezależnych doradców kredytowych stanowi w tej perspektywie o wiele bardziej komfortowe rozwiązanie – zwłaszcza że jest bezpłatne. W ten sposób w jednym miejscu można uzyskać wszystkie oferty kredytowe odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Doradcy mają też większe możliwości negocjowania warunków kredytów dla swoich klientów z poszczególnymi bankami. Jeśli pożyczkobiorca nie dysponuje dużą ilością czasu i nie ma wiedzy na temat oferty kredytowej, skorzystanie z usług doradcy z pewnością będzie dobrym pomysłem.  

 

WL