Wybieramy kredyt gotówkowy – porady

Wybieramy kredyt gotówkowy – porady

09:01 06/07/2015

Podjęcie decyzji o wyborze kredytu gotówkowego powinno być podyktowane racjonalnymi przesłankami. Kredytobiorca musi w pierwszej kolejności przeanalizować oferty dostępne na rynku pod kątem własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Zdolność kredytowa konieczna

 

Żaden bank nie udzieli klientowi kredytu gotówkowego, jeśli nie będzie on posiadał wystarczającej zdolności kredytowej, szacowanej na podstawie dokumentów finansowych umożliwiających ukształtowanie obrazu sytuacji materialnej wnioskodawcy. Do najważniejszych z tych dokumentów należą:

• oświadczenie lub zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów,

• wyciąg z konta bankowego,

• kopia deklaracji podatkowej PIT z ubiegłego roku podatkowego,

• kopia umów cywilnoprawnych, jeśli w ten sposób klient pozyskuje dochody miesięczne,

• ostatni odcinek renty lub emerytury,

• zaświadczenie o wysokości uzyskiwanej renty rodzinnej lub innych, podobnych świadczeń.

 

Jeśli zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązania kredytowego wraz z odsetkami naliczonymi przez bank będzie wystarczająca, kredyt gotówkowy może zostać udzielony.

 

 

W pierwszej kolejności do własnego banku

 

Przed przystąpieniem do poszukiwania oferty kredytu gotówkowego w innych bankach, warto poprosić o ofertę w firmie, w której mamy konto osobiste, firmowe, oszczędnościowe bądź korzystamy z innych produktów i usług bankowych. Nasz bank może zaoferować kredyt gotówkowy na preferencyjnych zasadach na podstawie dotychczasowej historii współpracy. Zaoszczędzimy dzięki temu czas na dopełnianie formalności i składanie stosu dokumentu do wniosku o kredyt w innej instytucji finansowej.

 

Jeśli jednak nie odpowiada nam oferta kredytu gotówkowego z własnego banku, możemy wybrać się do innych instytucji finansowych i poprosić o indywidualną ofertę. Możemy również uzyskać przegląd kredytów gotówkowych dostępnych na rynku, korzystając z bezpłatnych usług doradców kredytowych.

 

Przy porównywaniu ofert zwracajmy uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania kredytu, lecz także na prowizję za przystąpienie do niego, wymóg posiadania lub założenia płatnego konta do obsługi czy też możliwość karencji w spłacie zobowiązania.

 

WL