Jak oszczędzać? Zacznij od małych kwot!

Jak oszczędzać? Zacznij od małych kwot!

09:01 06/07/2015

Opłaciłeś rachunki, zrobiłeś zakupy, jest połowa miesiąca i kończą ci się pieniądze, a do wypłaty jeszcze daleko? Ten scenariusz powtarza się co miesiąc? Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze.

Skarbonka

Skarbonka wydaje się pomysłem banalnym, przeznaczonym głównie dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z finansami. Jednak są różne sposoby odkładania do skarbonki (lub słoiczka). U każdego w portfelu zalegają drobne pieniądze, zwłaszcza u osób, które płacą wyłącznie gotówką. Wybierz sobie jedną monetę np. 5 zł i za każdym razem gdy zobaczysz ją w portfelu, wrzucaj ją do skarbonki. Nawet jeżeli dostaniesz w sklepie 50 złotych reszty w pięciozłotówkach, to wrzucasz wszystko! Gdy skarbonka się zapełni, pieniądze przenosimy w inne miejsce (np. na lokatę w banku) i zaczynamy zabawę od nowa.


Pieniądze jak kalorie

Znasz to uczucie, gdy jesteś na diecie i dokładnie przeliczasz kalorie? Zapisujesz sobie w notatniku ile zjadłeś danego dnia i ile kilogramów ci ubyło. To samo zrób ze swoimi wydatkami – licz złotówki jak kalorie. Zapisuj ile pieniędzy wydałeś, ile ci zostało, itd. Postaraj się także zbierać wszystkie paragony. Pozwoli ci to nie tylko trzymać kontrolę nad wydatkami, ale także pomoże uświadomić ci, ile pieniędzy wydajesz na niepotrzebne rzeczy.

Wydawać by się mogło, że nie da się ograniczyć wydatków na rachunki, jednak jest wiele sposobów, które pozwolą je zmniejszyć. Wystarczy, że zakręcisz kapiący kran, wymienisz zepsutą spłuczkę, zakręcisz kran przy myciu zębów – oszczędzisz tym samym wiele wody w skali roku, co przełoży się na mniejsze rachunki i mniejsze wydatki. To samo dotyczy energii elektrycznej – nie zostawiaj ładowarki w kontakcie, wyłączaj światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywasz, nie zostawiaj włączonego telewizora, którego nikt nie ogląda. Być może wydaje się to banalne, jednak po jakimś czasie zauważysz, że oszczędzasz na rachunkach całkiem niezłe kwoty.


Małe kroki

Nie da się z dnia na dzień nauczyć kogoś oszczędzać, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miał takiego zwyczaju. Można to jednak uczynić metodą małych kroków. Tak jak wspominaliśmy na początku, warto zacząć od małych kwot, żeby stopniowo wyrabiać sobie nawyk oszczędzania.  Jeżeli już uzbieramy konkretniejszą kwotę, możemy przenieść je na lokatę do banku na określony czas – wówczas pieniądze będą na siebie pracowały, a my nie będziemy mieli możliwości ich wypłacenia.