Edukacja finansowa dzieci

Edukacja finansowa dzieci

11:32 30/09/2015

Jak powszechnie wiadomo, szkoła ma uczyć i wychowywać młode pokolenia. Dzieci przyswajają od najmłodszych lat ogólną wiedzę z różnych dziedzin nauki. Wiadomo również, że w dorosłym życiu wiele spraw obraca się wokół finansów – zarabiania, wydawania czy oszczędzania pieniędzy.

Niestety wiedzę na temat finansów, mimo prowadzania zajęć z podstaw przedsiębiorczości w szkołach średni, młody człowiek rzadko wynosi ze szkoły. Jako odpowiedzialni rodzice warto zatem zadbać o edukację finansową naszych pociech, dla dobra ich przyszłości.

Kieszonkowe

Opinii na temat tego, czy warto dawać dzieciom kieszonkowe, czy nie jest wiele. Jednak co do samej zasady, kieszonkowe to regularnie otrzymywane przez dziecko pieniądze na jego własne wydatki, ale za nic w zamian. Wygląda to zatem tak, jakby co tydzień lub co miesiąc otrzymywały wynagrodzenie – tylko za co? Za upływ czasu?

Wielu rodziców nie zawsze jest w stanie przygotować dziecku pełnowartościowe drugie śniadanie, które można zamknąć w pudełku i zabrać do szkoły. Nie zawsze też szkoła dysponuje stołówką, a mniejsze bary i kawiarnie nie zawsze oferują typowo obiadowe posiłki. Z tego względu decydują się oni dać dziecku niewielkiej sumy pieniędzy, aby mogło sobie coś kupić w szkolnym sklepie czy bufecie. Co do samej zasady nie jest to problem. Groźnie zaczyna się robić, gdy dziecko zacznie się do tego przyzwyczajać, a w tyle głowy będzie zawsze pamiętało, że w każdy poniedziałek lub na początku miesiąca, dostaje konkretną sumę pieniędzy, z którą może zrobić cokolwiek zechce.

Wiele badań i książek poświęcone temu zagadnieniu zgodnie przedstawia, że im wyższe kieszonkowe otrzymuje dziecko, tym większa szansa, że będzie rozrzutnie wydawać całą tą kwotę nie podejmując prób oszczędzania. Istnieją oczywiście argumenty, że kieszonkowe nie są złą rzeczą. Szczególnie, gdy jest niezbyt wysokie, a potrzeb młodego człowieka coraz więcej. Muszą więc nauczyć się zarządzać kwotą, którą posiadają. Muszą wówczas zaplanować swoje wydatki, policzyć, czy ich na coś stać czy nie.

Blog Finanse Bardzo Osobiste

Bardzo ciekawe rozważania na temat edukacji finansowej przedstawia na swoim blogu finansowym Marcin Iwuć. Można trafić wpisując w wyszukiwarkę takie hasła jak oszczędzanie blog czy finanse rodzinne. Opisuje on swoje własne doświadczenia zdobyte podczas wychowywania dwóch córek. Konfrontował z rzeczywistością wiele teorii, porad i pomysłów, które próbował wdrażać edukując finansowo swoje pociechy.