Czy warto płacić przy pomocy urządzeń mobilnych?

Czy warto płacić przy pomocy urządzeń mobilnych?

11:37 19/02/2016

Kiedyś, wybierając się w podróż lub nawet wychodząc tylko do miasta, musieliśmy pamiętać o zabraniu trzech niezbędnych rzeczy: kluczy, portfela i telefonu. Obecnie, listę tą możemy jeszcze zredukować.

Coraz więcej osób decyduje się na płatności mobilne, ceniąc swój czas i wygodę. Pieniądz plastikowy często zostaje zastąpiony tym wirtualnym.

Czas to pieniądz

Płatności mobilne pozwoliły znacznie zredukować czas potrzebny na sfinalizowanie transakcji, a różnego rodzaju transakcje realizujemy średnio co najmniej kilka razy dziennie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie musimy już dokładnie wyliczać określonej kwoty, aby zapłacić za zakupy w supermarkecie, nie musimy także czekać, aż ekspedientka wyda nam resztę – jak wiadomo, obie te czynności wymagają czasu. Płacąc w sposób tradycyjny tracimy od kilku do kilkunastu minut dziennie, natomiast płacąc telefonem zajmuje to kilka sekund. Korzystając ze smartfonów możemy także wykonywać przelewy, kupować przez Internet i zarządzać swoimi środkami z każdego miejsca.

Wygoda

Jeżeli kiedykolwiek spiesząc się na ważne spotkanie, zdarzyło Ci się zapomnieć portfela z domu (a zatem i pieniędzy), na pewno docenisz wygodę jaką oferują płatności mobilne. Dzięki odpowiedniej aplikacji możesz kupić bilet w komunikacji miejskiej (nie potrzebując drobnych do biletomatu), zapłacić za taksówkę czy parking. Możesz także dokonywać płatności w restauracjach, knajpach, kinach i innych rekreacyjnych miejscach.

Bezpieczne płatności

Wielu ludzi wzbrania się jeszcze przed taką formą płatności, uważając, że nie jest to bezpieczny sposób. To nieuzasadniony argument. Zachowując rozsądek i ostrożność płatności mobilne nie różnią się niczym pod względem bezpieczeństwa od tych dokonywanych kartą płatniczą czy gotówką. Jak zadbać o bezpieczeństwo? Przede wszystkim pamiętajmy, że telefon to przedmiot osobisty i nie należy go nikomu pożyczać. Zadbajmy także o oprogramowanie antywirusowe i PIN w telefonie.