Jak zaoszczędzić wydając?

Jak zaoszczędzić wydając?

13:38 16/05/2016

Rynek pożyczek w Polsce z roku na rok systematycznie rośnie. Można z tego wysnuć wniosek, iż Polacy mają problem z oszczędzaniem pieniędzy. Jak można to zatem robić bez większego wysiłku?

Grosz do grosza, złotówka do złotówki

Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę wiele. W tym krótkim poradniku zostanie opisanych kilka metod, które może zaproponować nam bank. Oprócz tradycyjnych lokat czy kont oszczędnościowych, coraz częściej pojawiają się inne sposoby. Jakie?


Savery

Kilka banków (np. ING, Credit Agricole) udostępniło specjalną usługę - w nazwie pojawia się najczęściej angielskie słówko saver, oznaczające osobę systematycznie oszczędzającą pieniądze za pośrednictwem banku. Na czym polega działanie saverów? Określony typ transakcji (przelew, płatność kartą) jest zaokrąglany w górę lub powiększany o ustalony procent, a nadwyżka jest automatycznie przelewana na konto oszczędnościowe.

Ktoś może stwierdzić, że w zasadzie nie różni się to niczym od samodzielnego przelewania środków na oprocentowany rachunek, Jednak są istotne różnice - po uruchomieniu tej darmowej usługi, oszczędzanie następuje automatycznie i systematycznie, nie wymaga od nas mrożenia większej ilości gotówki na koncie oszczędnościowym. Bardzo często trafiają tam małe kwoty, ale z biegiem czasu potrafią dać sporą sumę. W oszczędzaniu najtrudniej utrzymać dyscyplinę - tutaj nie ma tego problemu.


Cashbacki

To typ promocji polegający na zwrocie części płatności (np. kartą) na konto. Oczywiście takie promocje są ograniczone czasowo, procent zwrotu nie jest zbyt wysoki (często mieści się w granicach 2-5%), a dodatkowo funkcjonują limity zwrotów (np. maksymalnie 50 zł miesięcznie), jednak w prosty sposób można czasem zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Obecnie z cashback-u można korzystać np. w t-mobile usługi bankowe.
Programy lojalnościowe

Często kojarzone ze stacjami benzynowymi (zbieranie punktów, wymiana na nagrody), jednak banki również prowadza podobne akcje. Czasem jest to wsparcie zewnętrznego programu (np. w BZWBK można zbierać punkty podwójnie w znanym programie Payback), innym razem zebrane punkty można wykorzystać w programie danego Banku (np. w ING można obniżać ceny różnych produktów z katalogu "bankujesz-zyskujesz").

Te kilka przykładów nie wyczerpuje oczywiście tematu - sposobów na oszczędzanie jest wiele, warto z nich korzystać gdyż często nie wymagają większego wysiłku (oprócz początkowego dołączenia do programu, bądź uruchomienia usługi), a dają wymierne korzyści.


---

Poradnik opracowany przez serwis opisujący konta bankowe kontomania.pl