Ile kosztuje szybka pożyczka przez Internet?

Ile kosztuje szybka pożyczka przez Internet?

12:22 23/05/2016

Kiedy potrzebna jest szybka gotówka, bardzo ważny jest wybór jej źródła. Wiele firm pożyczkowych reklamuje się w sieci jako te, które dostarczą nam pieniądze najszybciej lub najtaniej.

Często bierzemy też pod uwagę proces weryfikacji, ale dla większości pożyczkobiorców kluczowym czynnikiem jest całkowity koszt zobowiązania. Ile zatem może kosztować szybka pożyczka przez Internet?


Pożyczka przez Internet – czy może być za darmo?

Wiele firm pożyczkowych promuje swoją ofertę udzielając pierwszej pożyczki za darmo. Często możemy też trafić na okolicznościowe promocje lub specjalne oferty dla nowych lub stałych klientów. Prawdopodobieństwo, że nasza pożyczka przez Internet będzie za darmo, jest zatem całkiem spore, ale wybierając promocyjną ofertę, zawsze musimy bardzo uważnie przeczytać regulamin promocji i Ogólne Warunki Umowy.


Ukryte koszty – gdzie ich szukać i na co uważać?

Niestety wiele firm pożyczkowych nadal konstruuje swoje oferty tak, by wyglądały na bardziej atrakcyjne, niż są w rzeczywistości. Ukryte opłaty, prowizje, ubezpieczenia i kruczki w umowach są coraz rzadsze, ale wciąż się zdarzają. Najczęściej dotyczą jednak sytuacji, w których pożyczkobiorca nie spłaca zobowiązania w terminie, a tę sekcje umowy często pomijamy w nadziei, że nie będzie nas ona dotyczyła.

Niestety, jeżeli chcemy mieć pewność co do tego, ile będzie nas kosztowała pożyczka, a także jej przedłużenie lub rozłożenie na raty, musimy przeczytać całą umowę i dokładnie przeliczyć koszty.


Jak porównywać koszty pożyczki przez internet?

Z momentem wejścia w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej, prawo nakłada na pożyczkodawców obowiązek podania całkowitego kosztu pożyczki wraz z RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Wskaźnik ten może być jednak mylący, ponieważ wyraża procentowy koszt pożyczki w skali całego roku, a pożyczka przez Internet jest zobowiązaniem krótkoterminowym, doraźnym, które zwykle spłacamy w ciągu 30 dni.

RRSO jest jednak ważnym wskaźnikiem, który pozwoli nam w rzetelny sposób porównać oferty różnych firm pożyczkowych. Pożyczkodawcy powinni podawać go na swoich stronach w jasny, klarowny sposób – tuż obok całkowitego kosztu pożyczki.