O sektorze pożyczek pozabankowych już po raz piąty

O sektorze pożyczek pozabankowych już po raz piąty

11:23 30/05/2016

W maju, już po raz piąty, odbył się organizowany przez Konfederację Przedsiębiorstw Finansowych Kongres Sektora Pożyczkowego.

Celem spotkania było omówienie najważniejszych perspektyw i zadań, przed jakimi stoją firmy pożyczkowe w Polsce. Jednocześnie uczestnicy kongresu przyjrzeli się, jakie zmiany zaszły w sektorze pozabankowym w ciągu ostatnich pięciu lat.

 

Od parabanków do profesjonalnych pożyczkodawców

Szybkie pożyczki na dowód stają się w Polsce coraz bardziej popularne - tylko w pierwszym półroczu 2015 roku liczba klientów korzystających z usług firm pożyczkowych wyniosła 1,5 mln osób. To ponad dwukrotnie więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat. Zanim jednak firmy z sektora pozabankowego ugruntowały swoją równorzędną wobec banków i SKOK-ów pozycję, musiały przejść długą drogę. Początkowo Polacy odnosili się z dużą rezerwą i niechęcią do pożyczek udzielanych na krótki okres i wyższe niż w banku oprocentowanie. Z tego względu nazywano firmy pożyczkowe parabankami, a ich przedstawicieli - lichwiarzami i oszustami. Chociaż większość firm z sektora pozabankowego prezentuje uczciwy model biznesowy, zmiana wizerunku nie była łatwa. Dopiero w ostatnich latach Polacy przekonali się, że firmy pożyczkowe są potrzebną alternatywą oraz docenili możliwość pożyczania pieniędzy bez wychodzenia z domu.

 

W internecie siła

To właśnie prężny rozwój nowoczesnych technologi, który szedł w parze z narodzinami sektora pozabankowego w Polsce, zadecydował o tak dużej popularności tzw. chwilówek. Firmy pożyczkowe bardzo dobrze przewidziały trend, jaki obserwujemy obecnie. Klienci, którzy potrzebują pilnie gotówki na nieprzewidziane wydatki, mogą za pośrednictwem internetu otrzymać pieniądze nawet w ciągu 15 minut. Wystarczy mieć telefon komórkowy, dowód osobisty i konto bankowe. Dodatkową zaletą szybkich pożyczek na dowód jest znikoma ilość wymaganych formalności. Eksperci przyznają jednak, że o sukcesie firm pożyczkowych zadecydowała w dużej mierze szeroka oferta, adresowana do tych klientów, którzy z różnych powodów nie mogli się starać o pożyczkę w banku.

 

Sukces i co dalej?

Pomimo że rynek firm pozabankowych z każdym rokiem się umacnia, czeka go dalszy rozwój. Kongres Sektora Pożyczkowego był doskonałą okazją do debaty na ten temat. Według ekspertów najważniejszym zadaniem, z jakim musi się uporać sektor firm pożyczkowych, są zmiany legislacyjne, jakie nastąpiły w marcu br. W związku z tym, że nowe prawo nakazuje, aby firmy pożyczkowe działały jedynie w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o. oraz posiadały kapitał zakładowy wynoszący min. 200 tys. złotych, być może część podmiotów będzie zmuszona zakończyć swoją działalność. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że znowelizowana ustawa ma pozytywne skutki. Klienci zaczynają mieć coraz większe zaufanie do firm pożyczkowych. Przed tegoroczną Wielkanocą zainteresowanie nowych pożyczkobiorców wzrosło o ponad 14%.