3 powody, dla których warto studiować ekonomię

3 powody, dla których warto studiować ekonomię

11:52 19/09/2016

Ekonomia to jeden z najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach - co roku znajduje się w top 5 najchętniej wybieranych studiów.

Od zawsze interesujesz się aktualnymi wydarzeniami gospodarczymi i społecznymi? Podstawy rachunkowości i oszczędzania nie są Ci obce? A może marzysz o własnej firmie i chcesz mieć odpowiednie kompetencje do jej prowadzenia? W takim razie studia ekonomiczne to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Nie wiesz, czy warto je rozpocząć, skoro co roku jest tylu absolwentów tego kierunku? Poniżej rozwiewamy Twoje wątpliwości i przedstawiamy 3 powody, dla których warto studiować ekonomię.


Ciekawe specjalności

Jedną z największych zalet studiów ekonomicznych jest możliwość wyboru ciekawych specjalności. Oczywiście, przez pierwsze dwa semestry będziesz uczęszczać na zajęcia ogólne, wprowadzające, ale pod koniec I roku możesz wybrać specjalność, która najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom. Jesteś ekspertem w analizowaniu i oszczędzaniu? Wybierz finanse i rachunkowość! Poznasz zasady analizy ekonomicznej i finansowej, nauczysz się posługiwać oprogramowaniem informatycznym i programami księgowymi oraz zgłębisz tajniki prawnych regulacji rachunkowości. Bardziej interesuje Cię transport? Wiele uczelni oferuje specjalność transportowo-logistyczną, po której z powodzeniem będziesz mógł rozpocząć pracę jako logistyk, specjalista ds. dystrybucji i optymalizacji zasobów czy planowania produkcji. Do najpopularniejszych specjalności na studiach ekonomicznych należą jeszcze International Business (nauka w języku angielskim), ekobiznes, inwestycje i nieruchomości, analityka rynku, ekonomia pracy i zarządzanie kadrami, handel międzynarodowy oraz ekonomia menadżerska.


Praca po studiach

Atutem ekonomii jest to, że specjaliści z tej dziedziny bez problemu znajdą pracę po studiach. Jednak, żeby nie zginąć „w tłumie” absolwentów, warto wybierać uczelnie takie jak http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/, gdzie zajęcia prowadzą praktycy-przedsiębiorcy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczne umiejętności, które wyróżnią Cię na rynku pracy. Gdzie szukać pracy po ekonomii? Z dyplomem tych studiów z powodzeniem możesz pracować jako logistyk, księgowy, pracownik działu finansowego, doradca finansowy, analityk finansowy, biegły rewident księgowy czy specjalista ds. BHP.


Dobra płaca

Zarobki po studiach ekonomicznych są różne – wszystko zależy od wybranej przez Ciebie branży. Jednak w porównaniu do innych sektorów, płace są dobre. Już początkujący księgowy może liczyć na pensję w wysokości 2000 zł. Jako główny księgowy w firmie możesz zarobić nawet ok. 6000 zł. Chcesz być doradcą finansowym w banku? Ich pensje wynoszą ok. 3700 zł, a specjaliści z nieco dłuższym stażem zarabiają nawet 4500 zł. Z kolei wynagrodzenie spedytora-logistyka to blisko 5000 zł.