Lepszy kurs dolara – kantor stacjonarny czy online?

Lepszy kurs dolara – kantor stacjonarny czy online?

10:07 18/10/2016

Zakup dolarów w kantorze nie dla każdego jest najdogodniejszą opcją, zwłaszcza przy dużych kwotach. Możemy dokonać wyłącznie wymiany gotówkowej, a takie rozwiązanie jest mało komfortowe i nieco ryzykowne.

Niebezpieczeństwa z tym związane, jak kradzież, niepoprawne przeliczenie kwoty przez kasjera czy wydanie (przeważnie nieumyślne) fałszywych banknotów, sprawiają, że do kantoru najlepiej byłoby udać się z porządną obstawą i księgowym. Dla tych, którzy wolą dokonywać bezgotówkowych transakcji w domowym zaciszu, dobrym wyjściem z sytuacji będzie internetowy kantor. Gdzie możemy liczyć na lepszy kurs dolara?

 

Kursy w kantorach tradycyjnych

Ceny walut w kantorach są przeważnie lepsze niż w bankach, choć zdarzają się wyjątki, np. na lotnisku lub w miejscach, gdzie konkurencja nie jest zbyt duża, za to popyt na wymianę walut. Dlatego, planując wymianę w kantorze, najlepiej porównać oferty kilku placówek: niektóre udostępniają swoje kursy w Internecie, jednak w wielu przypadkach będziemy musieli pofatygować się do kantoru osobiście. Różnica cen pomiędzy stacjonarnym kantorem a bankiem w przypadku kursu dolara wynosi średnio ok. 10-20 gr, co przy zakupie 500 USD w kantorze pozwala zaoszczędzić nawet do ok. 95 zł.

 

Wymiana walut przez internet

Internetowa wymiana walut opłaca się przede wszystkim tym osobom, które z obcej waluty korzystają nieco częściej niż raz do roku, ponieważ wymaga założenia konta walutowego w banku. Posiadając takie konto, możemy dokonywać bezgotówkowych transakcji walutowych, nie uzależniając się od bankowych kursów i prowizji za przewalutowanie. Wymiana online jest także bezpieczniejsza niż ta w tradycyjnym kantorze, bo eliminuje wszystkie rodzaje zagrożenia związanego z zakupem gotówki. Poza tym e-kantory szyfrują połączenia i stosują niezbędne procedury ochrony danych osobowych. Operację wymiany możemy wykonać z dowolnego miejsca na świecie: logujemy się do e-kantoru, ustawiamy kwotę i rodzaj transakcji, przesyłamy sumę, którą chcemy wymienić, a następnie zatwierdzamy transakcję i otrzymujemy przelew zwrotny w wybranej walucie.

 

Kurs dolara online

Kursy walut w kantorach internetowych często są porównywalne do niektórych kantorów stacjonarnych – różnica na korzyść kantoru online wynosi niekiedy mniej niż 1 gr (w praktyce: kupując 500 USD online zaoszczędzimy ok. 4-8 zł). O wiele lepiej wypadają e-kantory w zestawieniu z bankami, co może mieć spore znaczenie dla osób, którym zależy na bezgotówkowej wymianie lub na większej pewności co do bezpieczeństwa. Porównanie kursów dolara w bankach i kantorze online możemy znaleźć np. na https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Pojedyncza wymiana przykładowej kwoty 500 dolarów może w przypadku internetowego kantoru przynieść nam zysk w wysokości ok. 40-70 zł (wg kursów z dnia 07.10.2016). Wymieniając podobną sumę przez internet regularnie (np. jeśli często robimy zakupy online na zagranicznych portalach, dużo podróżujemy czy wykonujemy zlecenia dla zagranicznych firm) możemy wypracować zysk od ok. 450 do ok. 850 zł, zaś w przypadku większych kwot możemy zyskać nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych w skali roku.