Chcesz najkorzystniej wymienić dolary? Poznaj giełdę wymiany walut

Chcesz najkorzystniej wymienić dolary? Poznaj giełdę wymiany walut

11:10 07/12/2016

Niezależnie od tego, czy waluty potrzebujemy nagle, czy planujemy wydatki, zawsze interesować nas będzie najniższy kurs waluty. Jak zapewnić sobie spokój i zabezpieczyć się przed wahaniami kursów?

Dolary to dość popularna waluta. Chętnie kupowane jako zabezpieczenie gotówkowe na wakacyjne wyjazdy, równie chętnie trzymane na walutowym koncie, by umożliwić sobie proste zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, rezerwować hotele, samochody lub zagraniczne rozrywki.

Coraz więcej osób, które często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych czy na serwisach aukcyjnych, interesuje się kontami walutowymi. Dolary kupione wcześniej za atrakcyjną cenę mogą wtedy poczekać na sprzyjający moment i pozwolą zaoszczędzić na nieoczekiwanym lub planowanym wcześniej poważnym zakupie.

 

Kupujesz online? Wymieniaj online

Dzięki posiadaniu konta walutowego mamy zazwyczaj stały do niego dostęp oraz kartę, którą łatwo i bezpiecznie można płacić dziś online. Ze zrozumiałych względów wygodnym sposobem na kupowanie waluty byłaby także opcja online – na szczęście takich dziś nie brakuje. Do dyspozycji jest wiele kantorów online, bankowość online także staje na wysokości zadania. Choć wygodne, miewają jednak swoje wady. Zarabiają na wymianie walut w oparciu o spread, czyli różnicę między kursem kupna i sprzedaży. Oznacza to, że na każdej transakcji zarabiają nawet do 15 procent. Nie zawsze jest to oferta korzystna dla kupującego.  

Inną opcją jest skorzystanie ze społecznościowej platformy wymiany walut. To interesujące rozwiązanie, dzięki któremu możemy nie tylko dokonać transakcji, ale także zgłosić potrzebę kupienia określonej kwoty w dolarach po ustalonym przez siebie kursie. Można także na bieżąco obserwować, jakie aktualne oferty są najkorzystniejsze – https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/.

Działanie platformy polega po prostu na udostępnieniu użytkownikom możliwości wymiany walut z innymi użytkownikami. Transakcji można dokonać od razu, można także poczekać lub zdecydować się na złożenie własnej oferty.

A co, jeśli znajdujemy atrakcyjną ofertę, a kwota kupowanych dolarów jest niewystarczająca? Nie trzeba kupować całej żądanej kwoty. Swój zakup można złożyć z kliku ofert sprzedawców. Wyrażając chęć zakupu dolarów po korzystnym dla nas kursie możemy zawsze liczyć na to, że inni użytkownicy chętnie pozbędą się waluty w tej cenie. Nawet jeśli oznacza to dla nas wykonanie kilku transakcji.

 

Stała obserwacja przynosi korzyści

Planowanie wydatków walutowych ma tę zaletę, że można bez pośpiechu przyglądać się aktualnym ofertom kupna dolarów online. Oszczędności można bardzo łatwo oceniać na bieżąco. Oferty użytkowników platformy społecznościowej zamieszczone na stronie są stale aktualizowane i porównywane z kursami sprzedaży bankowej i w kantorach.

Jeżeli planujemy większe zakupy u internetowych sprzedawców, możemy spokojnie śledzić wydarzenia na platformie, a zakupu dokonać w najstosowniejszym i najkorzystniejszym momencie. Choć planowanie zakupów internetowych na pewno ma sens – zwłaszcza w przypadku ogłaszanych wcześniej wyprzedaży – może okazać się, że zakupu waluty dokonamy bardzo spontanicznie, pod wpływem wyjątkowo korzystnego kursu.