Obawiasz się włamania? Dowiedz się, jakie zabezpieczenie może dać ubezpieczenie mieszkania

Obawiasz się włamania? Dowiedz się, jakie zabezpieczenie może dać ubezpieczenie mieszkania

10:57 09/01/2017

Nawet co 15 minut dochodzi do włamania z kradzieżą. W ten sposób właściciele mieszkań tracą majątek – często ten, na który pracowali całe życie. Chociaż włamywacza nikt nie jest w stanie zatrzymać, można ograniczyć finansowe straty działania złodziei poprzez wykupienie ubezpieczenia mieszkania.

Jak wynika ze statystyk, aż 89% Polaków czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji najwięcej włamań zdarza się podczas nieobecności domowników. Dotyczy to przede wszystkim okresu wakacji, długich weekendów czy świąt, gdy mieszkanie pozostawiane jest bez nadzoru.


Ubezpieczenie mieszkania pozwoli ograniczyć finansowe straty w razie włamania

Właściciele mieszkań, którzy padli ofiarą kradzieży, tracą cenne mienie. Zwykle łupem złodziei pada biżuteria, sprzęt RTV czy sprzęt fotograficzny oraz gotówka. W efekcie straty finansowe szacowane są na wysokie kwoty, dochodzące nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Ubezpieczenie mieszkania, chociaż nie zabezpieczy przed włamaniem, pozwoli ograniczyć straty finansowe. Warto bowiem mieć świadomość, że w ramach polisy firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie pokrywające koszty zakupu utraconego mienia.

W zależności od wybranej oferty, ubezpieczenie mieszkania może obejmować:

  • ubezpieczenie murów i elementów stałych, np. drzwi, okien, podłóg, armatury sanitarnej,
  • ubezpieczenie ruchomości domowych, np. sprzętu AGD/RTV, mebli, a nawet odzieży.

Ponadto do ubezpieczenia mieszkania można dokupić pakiet Assistance, dający dostęp do szybkiej pomocy fachowców, np. ślusarza, szklarza.


Zwiększ zabezpieczenie mieszkania, by płacić mniej za ubezpieczenie

Wysokość składki zależna jest od wielu czynników, m.in. rodzaju nieruchomości, piętra (w przypadku mieszkania), roku budowy, metrażu. Istotne znaczenie mają również dodatkowe zabezpieczenia nieruchomości, które mogą nie tylko utrudnić dostęp włamywaczom, ale i wpłynąć na obniżenie kosztów ubezpieczenia.

Drzwi i okna antywłamaniowe to podstawa. Zaś w przypadku domów wolnostojących ważne jest także zamontowanie systemu alarmowego, a nawet monitoringu. Nieocenione wydają się być rozwiązania z zakresu inteligentnego budownictwa, dzięki którym można symulować obecność domowników podczas ich nieobecności w domu, np. włączanie światła z określoną częstotliwością, automatyczne opuszczanie i podnoszenie rolet.


Ubezpieczenie mieszkania - to się opłaca

Ubezpieczenie mieszkania to dodatkowy wydatek, jest to jednak koszt nieporównywalnie niski w porównaniu do ewentualnych strat finansowych spowodowanych włamaniem z kradzieżą. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania, by zyskać większe poczucie bezpieczeństwa oraz uzyskać komfort psychiczny podczas dłuższej nieobecności domowników w mieszkaniu.