Gromadzenie pieniędzy na kontach oszczędnościowych - poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania

Gromadzenie pieniędzy na kontach oszczędnościowych - poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania

11:41 01/03/2017

Posiadasz oszczędności i chcesz kontynuować gromadzenie kapitału? Zamiast trzymać pieniądze na nieoprocentowanym koncie osobistym, warto zdecydować się na konta oszczędnościowe. Poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania i przekonaj się o jego opłacalności.

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego (NBP), aż 77% Polaków posiada rachunek osobisty. Wiele z tych osób nie ogranicza się wyłącznie do podstawowego konta bankowego, lecz zakłada również konta oszczędnościowe. Stanowią one doskonałe uzupełnienie standardowych kont osobistych, pozwalając zgromadzonym tam środkom "pracować".

 

Dlaczego warto gromadzić pieniądze na kontach oszczędnościowych?

Konta oszczędnościowe mają wiele istotnych zalet, które decydują o opłacalności takiego rozwiązania.

1. Pomnażasz zysk bez ryzyka

Gromadzenie kapitału na koncie oszczędnościowym daje szansę na wypracowanie zysku bez jakiegokolwiek ryzyka. Pieniądze zgromadzone na takich rachunkach podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który – w razie niewypłacalności banku – zwraca klientom ulokowany kapitał. Warto jednak mieć świadomość, że maksymalna kwota gwarancji nie będzie przekraczać równowartości 100 000 euro.

2. Wpłacasz ile chcesz i kiedy chcesz

Tylko od Ciebie zależy, jak wiele kapitału zgromadzisz i jaki będzie zysk. Konta oszczędnościowe gwarantują niemal pełną dowolność wpłat – zarówno w przypadku wysokości kwot oraz częstotliwości. Musisz jednak sprawdzić, czy na Twoim koncie oszczędnościowym nie ma limitów na maksymalne kwoty deponowane na rachunku.

3. Masz swobodny dostęp do środków

Dzięki kontu oszczędnościowemu posiadasz swobodny dostęp do gromadzonego kapitału. Możesz więc w dowolnym momencie wypłacić pieniądze – bez utraty wypracowanych dotąd odsetek. Pod tym względem stanowią więc lepszą alternatywę dla lokat. Żeby jednak nie kusić klientów systematycznymi wypłatami, banki najczęściej ustalają, że tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa. W tym przypadku, jeśli chcesz wypłacić pieniądze, musisz zapłacić prowizję.

 

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Znasz już najważniejsze zalety kont oszczędnościowych, a więc czas na wybór tego najlepszego. By zyskać jak najwięcej, zwróć uwagę na poniższe kwestie.

  • Opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego

Prowadzenie konta oszczędnościowego nie zawsze musi być darmowe, dlatego wybieraj oferty tych banków, które nie nakładają dodatkowych prowizji za obsługę konta.

  • Wysokość oprocentowania

Wysokość oprocentowania to kluczowy parametr, od którego zależeć będzie wielkość wypracowanego zysku. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe szanse na uzyskanie znaczących odsetek.

Ciekawą opcją jest m.in. konto oszczędnościowe Getin Bank, przeznaczone dla nowych klientów, którzy wraz z kontem oszczędnościowym otworzą konto osobiste – można zyskać nawet 2,2% przez 4 miesiące (w skali roku), zaś standardowe oprocentowanie rośnie wraz z wysokością zgromadzonego kapitału, co motywuje do oszczędzania.