Jak zbudować dom do 150 tys. zł?

Jak zbudować dom do 150 tys. zł?

13:31 25/04/2017

Jak, mając do dyspozycji 150 tysięcy złotych, wybudować funkcjonalny i wygodny dom? Jakie czynniki najbardziej wpływają na koszt całej inwestycji? Na co warto zwrócić uwagę, by postawić dom możliwie najtaniej?

Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, jeśli zależy nam na wybudowaniu jak najtańszego domu. Przestrzegając każdej z nich, można bez problemów postawić nieruchomość na własnej działce za nawet mniej niż 150 tys. złotych.

 

Tani dom – zasady budowy

Planując postawienie ekonomicznego domu, należy przede wszystkim zastanowić się nad jego metrażem. Warto zdecydować się na taką powierzchnię, która jest względnie niewielka, ale w zupełności nam wystarczająca. Ważna jest również bryła budynku. Powinna być zwarta, pozbawiona dodatkowych elementów typu balkony czy wykusze. Wtedy koszt budowy i późniejszego eksploatowania domu będzie możliwe najniższy.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie systemu budowy. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest system gospodarczy, czyli taki, w którym większość czynności wykonujemy samodzielnie. Przy tym oczywiście nie wyklucza się całkowitej rezygnacji z usług fachowców, ponieważ wielu zabiegów i tak nie będziemy w stanie wykonać sami - chociażby ze względu na brak wiedzy, umiejętności czy doświadczenia. Trzeba jednak podkreślić, że taki system pozwala na znaczne oszczędności. Specjalistę można zatrudnić jedynie do pojedynczych zadań.

 

projekt

Projekt domu Alicja BSA1714

 

Materiały mają znaczenie

Największe koszty budowy potrafią generować potrzebne do niej materiały. Zwracając uwagę na finanse, należy wybierać takie, które są tanie i przy tym wytrzymałe. Rynek oferuje szeroki wachlarz propozycji, a ceny bywają bardzo konkurencyjne. Spokojnie można więc wybrać te dobrej jakości oszczędzając przy tym znacznie środki finansowe.

Chcą zaoszczędzić na budowie, jak i w czasie użytkowania, warto przyjrzeć się projektom domów tanich. Charakteryzują się one niedużymi gabarytami, bardzo prostą bryłą i zastosowaniem najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Mogą być budowane dowolnymi technologiami, przykładowo murowaną, czyli tradycyjną lub nowoczesną - w zależności od upodobań.

 

projekt

Projekt domu Mak BSA2060

 

Przystosowane są do tanich rozwiązań, w których np. należy ograniczyć ilości pionów instalacyjno-wentylacyjnych. Stawiając na budynek o prostej konstrukcji warto zwrócić uwagę na ilość okien - najlepiej, aby było ich jak najmniej. W tym przypadku obniżymy koszty nie tylko zakupu, ale także ogrzewania domu. Dach dwuspadowy to kolejny element, który znacząco obniży koszty - jest prosty, nie pozostawia zbędnych odpadków oraz pasuje do każdego otoczenia.

Wybudowanie domu do 150 tysięcy złotych jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga dużego poświęcenia więcej uwagi szczegółom. Należy znaleźć dobre materiały w korzystnych cenach oraz część prac wykonać samodzielnie, a wysiłek na pewno zostanie wynagrodzony.