Karta debetowa jest bardzo pomocna, gdy korzystasz z niej odpowiedzialnie. Poznaj najważniejsze zasady jej używania

Karta debetowa jest bardzo pomocna, gdy korzystasz z niej odpowiedzialnie. Poznaj najważniejsze zasady jej używania

11:04 16/05/2017

Karta debetowa wydawana jest do rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Umożliwia ona dokonywanie transakcji bezgotówkowych oraz wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Korzystając z karty, możesz realizować operacje jedynie do wysokości środków, które aktualnie posiadasz. Chyba że korzystasz także z debetu, czyli wydajesz pieniądze należące do banku. Dziś sprawdzimy, jakie są zasady użytkowania karty. Podpowiemy również, w jaki sposób korzystać z niej odpowiedzialnie.

Jeśli zakładasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, z pewnością bank zaoferuje Ci również kartę debetową. Najczęściej wydawane karty debetowe to Visa Electron, Mastercard oraz Maestro. Przy pomocy karty zapłacisz za zakupy w tradycyjnych i internetowych sklepach oraz wypłacisz pieniądze z bankomatu.

 

Karta debetowa a karta kredytowa

Użytkując kartę kredytową, korzystasz tak naprawdę ze środków banku. W przypadku karty debetowej płacisz pieniędzmi, które posiadasz i tym samym nie zadłużasz się. Wyjątkiem jest jednie sytuacja, w której bank przyzna Ci limit zadłużenia w rachunku. Limit zadłużenia, czyli specyficzny rodzaj pożyczki.

 

Czym jest limit zadłużenia w rachunku?

Limit zadłużenia w rachunku to możliwość korzystania nie tylko ze swoich pieniędzy, ale również z pieniędzy banku. Jeśli posiadasz na koncie 1000 zł oraz tyle też wynosi wysokość limitu zadłużenia, będziesz mógł zrobić zakupy na kwotę 2000 zł. Kiedy pracodawca przeleje na Twoje konto wynagrodzenie, limit zadłużenia zostanie automatycznie spłacony (zakładając oczywiście, że kwota pensji jest wyższa niż kwota zadłużenia).

 

Zasady odpowiedzialnego użytkowania karty debetowej

Twoja karta, czyli środek płatniczy - podobnie jak tradycyjne pieniądze - może stać się ofiarą kradzieży. W jaki sposób odpowiednio ją zabezpieczyć? Przede wszystkim nie zapisuj nigdzie (a szczególnie na powierzchni karty!) swojego kodu PIN. Nawet jeśli trafi ona w niepowołane ręce, złodziej będzie miał utrudniony dostęp do Twoich pieniędzy, a Ty zdołasz w porę zastrzec kartę. Jeśli transakcja, za którą płacisz kartą, została odrzucona, zawsze proś o potwierdzenie odmowy. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek komplikacji przedstawisz bankowi wiarygodny dowód.

 

Płacisz kartą w restauracji?

Jeśli płacisz kartą w restauracji czy innym obiekcie, szczególnie na nią uważaj. Zdarza się, że pracownicy obsługi potrafią kopiować pasek magnetyczny karty. Ten posłuży im potem do wykonania identycznej kopii. Jak temu zapobiec?

Jeśli płacisz za wykonaną usługę, nie pozwól, by osoba przyjmująca płatność znikła z Twojego pola widzenia. Jeśli terminal znajduje się w innej częściej restauracji, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś osobiście do niego poszedł.

 

Zgubiłeś kartę?

Jeśli straciłeś kartę, natychmiast poinformuj o tym bank. Szybka reakcja i zastrzeżenie karty uchroni Cię przed stresującymi konsekwencjami.

 

Jeśli korzystasz z debetu

Jeśli korzystasz z limitu zadłużenia w rachunku, musisz uważać, aby nadmiernie się nie zadłużyć. Jak pokazują statystyki, elektroniczne pieniądze wydaje się zdecydowanie łatwiej i szybciej niż te, które należy wyciągnąć z portfela.

Choć limit zadłużenia może okazać się skutecznym wsparciem w pokonywaniu przejściowych problemów finansowych, niesie ze sobą również ryzyko. Zwłaszcza dla osób, które wydają pieniądze lekką ręką i uwielbiają spontaniczne zakupy.