Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe - co wybrać?

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe - co wybrać?

12:26 05/06/2017

Jeśli masz nadwyżki finansowe, z pewnością zależy ci, aby cały czas pracowały. Najbezpieczniejszymi sposobami na trzymanie oszczędności są lokaty i konta oszczędnościowe. Co będzie dla ciebie korzystniejsze?

Jeśli masz nadwyżki finansowe, powinieneś rozważyć ulokowanie ich na koncie oszczędnościowym lub na lokacie bankowej. To idealne sposoby na pomnażanie pieniędzy dla osób, które boją się ryzyka związanego z inwestowaniem w waluty. Obecnie banki oferują mnóstwo lokat oraz kont oszczędnościowych, które różnią się kilkoma istotnymi szczegółami. Jak zatem dokonać wyboru? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

 

Cechy kont oszczędnościowych

Klasyczne konto oszczędnościowe pozwala gromadzić dodatkowe pieniądze oraz je pomnażać. Niestety wysokość oprocentowania zazwyczaj nie jest na zbyt wysokim poziomie, jednak oszczędzanie pieniędzy w ten sposób nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem inwestycyjnym.

Najczęściej konto oszczędnościowe możemy powiązać z naszym głównym rachunkiem bankowym, co jest bardzo wygodne i praktyczne. Prowadzenie takiego konta zazwyczaj jest darmowe, a kapitalizacja odsetek następuje raz w miesiącu lub raz na kwartał. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zazwyczaj w danym miesiącu rozliczeniowym pierwsza transakcja jest darmowa, natomiast za każdą kolejną operację na tym rachunku pobierana jest prowizja w wysokości od kilku do nawet kilkunastu złotych.

Jest to dobre rozwiązanie dla małych kwot oraz w sytuacjach, gdy nie wiemy, kiedy i jak dużo pieniędzy będziemy musieli wypłacić z naszego konta oszczędnościowego. Prowadzenie takiego konta przy naszym głównym rachunku ROR pozwala sprawniej rozporządzać wolnymi środkami i zabezpieczyć je przed roztrwonieniem. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią zakupy i wszystkie nadwyżki finansowe tracą w mgnieniu oka. Dzięki kontu oszczędnościowemu zapanujemy nad naszym budżetem i zgromadzimy sporą sumę pieniędzy na czarną godzinę lub nieprzewidziane wydatki.

Ranking kont oszczędnościowych znajdziesz tutaj.

 

Cechy lokat bankowych

Obecnie na naszym rynku mamy bardzo wiele lokat bankowych. Poszczególne oferty różnią się od siebie czasem trwania, wysokością oprocentowania oraz częstotliwością kapitalizacji odsetek. Lokaty bankowe zazwyczaj lepiej są oprocentowane niż konto oszczędnościowe, jednak wiążą się one z koniecznością zamrożenia gotówki na pewien okres czasu. Mamy obecnie do wyboru lokaty długo- i krótkoterminowe, lokaty nocne, lokaty online, progresywne i wiele innych. W zależności od potrzeb klienta, można idealnie dobrać produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Należy pamiętać, że lokaty wiążą się z koniecznością zablokowania dostępu do środków finansowych na pewien okres czasu, np. na kilka miesięcy lub lat. Często też banki stosują automatyczne odnawianie lokaty bankowej, co oznacza, że po upływie określonego w umowie czasu lokata zostanie automatycznie odnowiona na kolejny okres czasu. Bardzo często jest to związane z niższym oprocentowaniem, więc nie zawsze jest to korzystne z punktu widzenia klienta.

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że zerwanie depozytu jest związane często z utratą części, a niekiedy nawet całości wypracowanych odsetek. Dlatego jest to produkt dla osób, które mogą sobie pozwolić na zablokowanie środków pieniężnych na depozycie w banku.

Ranking lokat znajdziesz tutaj.

 

Podsumowanie

Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe mają swoje wady i zalety. W zależności od naszych potrzeb warto wybrać jeden lub drugi sposób na oszczędzanie.

Konto oszczędnościowe jest idealne dla niezdecydowanych osób, które w każdej chwili mogą potrzebować dostępu do nadwyżek finansowych. To idealny sposób, aby się nauczyć oszczędzać. Niestety oprocentowanie nie jest zbyt wysokie, w związku z czym zarobek jest naprawdę niewielki.

Lokata to świetny pomysł, gdy możemy sobie pozwolić na blokadę środków na dłuższy czas. Różnorodność lokat pozwala dobrać produkt finansowy dostosowany do oczekiwań klienta.