Firmy pośredniczące w przelewach zagranicznych czy zagraniczny przelew bankowy?

Firmy pośredniczące w przelewach zagranicznych czy zagraniczny przelew bankowy?

12:12 23/06/2017

Przelewy i transakcje bezgotówkowe są dziś na porządku dziennym. Większość z nas, idąc do sklepu czy płacąc rachunki, używa do tego swojego konta bankowego. Co jednak w sytuacji, w której musimy wykonać przelew za granicę? Nie jest to już takie proste.

Zastanawiając się nad przelewami zagranicznymi, możemy wybierać z dwóch różnych możliwości. Pierwszą jest skorzystanie z oferty banku, drugą natomiast skorzystanie z usług firmy pośredniczącej w tego rodzaju przelewach. Jakie są największe zalety obu rozwiązań, na które z nich powinniśmy się zdecydować?

 

Co musisz wiedzieć o przelewach  zagranicznych?

Przede wszystkim ważne jest to, że przelewy zagraniczne, których dokonujemy w obrębie Unii Europejskiej, są tańsze i prostsze w wykonaniu. Wszystko za sprawą SEPA (Single Euro Payment Area) – jest to strefa jednolitych płatności w euro w obrębie UE. Dla nas, jako użytkowników, oznacza to tyle, że we wszystkich państwach, które są członkami SEPA, obowiązują takie same zasady dotyczące wykonywania płatności w walucie euro. Obowiązują więc takie same terminy realizacji oraz jeden sposób przeprowadzania transakcji. W całym przedsięwzięciu chodzi o ujednolicenie zasad i kosztów transakcji przeprowadzanych w euro (pomiędzy rachunkami bankowymi). Dzięki temu rozwiązaniu przesyłanie pieniędzy jest szybsze i łatwiejsze.

Trzeba też pamiętać, że SEPA nie ogranicza się tylko do krajów członkowskich UE. Rozciąga się również na następujące państwa:

  • Lichtenstein
  • Monako
  • Islandia
  • Norwegia
  • Szwajcaria
  • San Marino

 

A co z przelewami poza Unię Europejską?

Przelewy zagraniczne poza UE wymagają zarówno czasu, jak i gotówki. Oczywiście jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług oferowanych przez banki. Nie ma co się oszukiwać: w dzisiejszych czasach banki doliczają marżę, prowizję i tym podobne koszty do każdej usługi. Poza tym świadczą usługi zdecydowanie gorzej niż komercyjne firmy pośredniczące.

Wykonując przelew zagraniczny w oddziale banku, będziemy musieli być przygotowani na to, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nie wcześniej niż po 72 godzinach. Jeżeli postanowicie skorzystać z usług firm pośredniczących, możecie liczyć na przeprowadzanie transakcji nawet w 24 godziny.

Nie bez znaczenia pozostają także opłaty – wszystkie koszty, jakie poniesiecie w banku, mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych, natomiast firmy pośredniczące w przelewach zagranicznych bardzo często świadczą taką usługę za darmo.

 

Podsumowując

Firmy, które pośredniczą w transakcjach zagranicznych, to nowość na polskim rynku, dlatego też nie zdążyły jeszcze w pełni zaskarbić sobie zaufania klientów. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu z bankami wypadają one naprawdę dobrze. Nie tylko świadczą usługi szybciej, ale również taniej. Jeżeli zdecydujecie się na przelew przez firmą pośredniczącą, wszystkie formalności możecie załatwić przez internet.