Kolekcjonowanie dzieł sztuki

Kolekcjonowanie dzieł sztuki

14:07 26/06/2017

Na sztuce można nieźle zarobić. Dlatego warto kolekcjonować wartościowe dzieła. Wcale nie trzeba mieć pokaźnego majątku, aby zostać kolekcjonerem.

Kolekcjonowanie należy rozpocząć od dzieł młodych artystów

Mając na uwadze początkujących kolekcjonerów, zarówno galerie, jak i domy aukcyjne umożliwiają zakup dzieł młodych, nikomu nieznanych artystów za niskie sumy pieniędzy, Większość szanowanych kolekcjonerów właśnie w ten sposób zaczynała budować swoje pokaźne na dzień dzisiejszy zbiory. Trzeba pamiętać o tym, że zakup dzieła sztuki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Właśnie dlatego najlepiej jest rozpocząć przygodę ze sztuką właśnie od malarstwa współczesnego. Wiele dzieł młodych twórców na przestrzeni kilku lat może okazać się znacznie bardziej wartościowymi, niż na początku przypuszczano. Warto więc czasem zawierzyć intuicji, ponieważ często takie wybory są najbardziej trafne. Ponadto nie należy również lekceważyć rysunków, ponieważ wymagają one znacznie większego nakładu pracy oraz precyzji niż obrazy malarskie. Mimo że rysunki stoją nieco niżej w hierarchii niż obrazy malowane na płótnie, wcale nie oznacza to, że inwestycja w rysunki nie jest opłacalna. Tego typu dzieła są na ogół znacznie tańsze niż obrazy płócienne, dlatego warto zacząć budować swoją kolekcję właśnie od nich.

 

Na co należy zwracać uwagę?

Często na różnego rodzaju aukcjach sztuki można znaleźć drobne prace bardzo znanych artystów, które w znacznym stopniu odstają od reszty ich twórczości. Są to zazwyczaj pierwociny, pochodzące z bardzo wczesnych lat twórczości danego artysty. Najczęściej są one tańsze niż dzieła pierwszej wielkości. Jest to więc prawdziwa gratka dla początkujących kolekcjonerów. Nie powinno się również ignorować tych prac, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają zachwytu i nie należą do kanonu.

 

W jaki sposób pozyskiwać nowe okazy do swojej kolekcji?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów są aukcje sztuki prowadzone w domach aukcyjnych. Na początku swojego zbieractwa powinno się fizycznie uczestniczyć w takich aukcjach, choć można również uczestniczyć w nich za pośrednictwem sieci internetowej. Warto jednak w trakcie licytacji mieć przed oczami dane dzieło, gdyż może ono być np. uszkodzone. Należy również przejrzeć katalog dzieł, jakie zostaną wystawione na danej aukcji. Taki katalog najczęściej udostępniany jest przez dom aukcyjny na jego stronie internetowej kilka dni przed rozpoczęciem aukcji.

Rynek dzieł sztuki rządzi się swoimi prawami i na początku należy być jego bacznym i opanowanym obserwatorem. Zawsze warto śledzić kolejne nowinki ze świata sztuki, obserwować obowiązujące w danym okresie trendy, a także poszerzać swoją wiedzę z zakresu sztuki i pozyskiwać nowe informacje nawet w formie ciekawostek. Ułatwi to stworzenie swojej własnej, niepowtarzalnej kolekcji, którą w przyszłości będzie można z niemałym zyskiem spieniężyć.