Dzieła sztuki - pewna inwestycja

Dzieła sztuki - pewna inwestycja

14:07 26/06/2017

W dzisiejszych czasach niewiele jest pewnych inwestycji, które dają gwarantowany zwrot, a nawet zarobek. Inwestycja w sztukę wyłamuje się z ram klasycznych inwestycji i dzięki temu stwarza szansę na wysokie zyski.

Inwestycje w akcje, waluty czy kruszec niekoniecznie muszą przynieść dywidendę w zakładanym okresie. Kursy akcji, szczególnie przedsiębiorstw high-tech, wahają się, nie brakuje baniek spekulacyjnych, przedsiębiorstwa upadają, pogrążając inwestorów. Niestabilna sytuacja geopolityczna na świecie powoduje, że wahaniom ulega również wartość surowców naturalnych, w tym metali szlachetnych, które jeszcze do niedawna dawały niemalże gwarantowany zysk. Dlatego wielu inwestorów zwraca się ku inwestycjom w dzieła sztuki.

 

Inwestycje w dzieła sztuki dla każdego

Kto może inwestować w dzieła sztuki? Każdy. Tak jak każdy może zainwestować w akcje lub nieruchomości. Oczywiście, jak w przypadku każdego typu inwestycji, tak i tutaj należy znać się na przedmiocie inwestycji. Jednakże nie każdy, kto inwestuje w sztukę, zna się na niej. Ba, można powiedzieć, że większość majętnych ludzi lokujących kapitał w obrazach czy rzeźbach nie ma o sztuce większego pojęcia. Najzwyczajniej w świecie korzystają oni z pośrednictwa fachowców, którzy doradzają w zakresie inwestycji. Inwestowanie w sztukę jest dla wielu ludzi metodą na dywersyfikację lokaty kapitału, w myśl zasady, że nie należy inwestować całego majątku w jedną działalność. A lokowanie pieniędzy w sztukę jest na tyle bezpieczne i oporne na regularne wahania rynków, a nawet krachy, że staje się coraz popularniejsze. Dla części inwestorów jest to stricte biznesowe działanie, ale są też tacy, którzy są miłośnikami i znawcami sztuki, a ich kolekcje są niezwykle bogate, nie tylko pod względem wartości, ale również liczby dzieł.

 

Malarstwo współczesne przyciąga inwestorów

Inwestować można w rozmaite dzieła sztuki. Najczęściej jest to malarstwo, ale rzeźba czy ceramika również mają swoich zwolenników i także są zyskowne. Ponieważ starsze dzieła mają już swoją ustaloną wartość i z reguły jest ona bardzo wysoka, inwestorzy chętniej się zwracają ku sztuce współczesnej. Zwłaszcza ci, którzy nie dysponują wielkim kapitałem i liczą na szybki zysk. Dlaczego? Otóż malarstwo współczesne nie wymaga dużych nakładów finansowych, szczególnie gdy inwestuje się w młodych, mniej znanych jeszcze artystów, licząc na to, że wartość ich prac szybko wzrośnie.

 

Aukcje sztuki - coraz liczniejsze, coraz bardziej oblegane

Dzieł wartych inwestycji w pierwszej kolejności należy szukać w domach aukcyjnych. W naszym kraju jest ich wiele, choć te najbardziej znane, np. Christie's i Sotheby's, znajdują się za granicą. Ale i w Polsce aukcje sztuki są coraz częstsze. Zazwyczaj z ofertą domu aukcyjnego można zapoznać się katalogach, również internetowych, a także na wystawach przedaukcyjnych. Licytować można bezpośrednio, poprzez zlecenia stałe, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Wskutek rosnącego popytu na dzieła sztuki organizacji takich jak domy aukcyjne jest w naszym kraju coraz więcej. Oczywiście potencjalni inwestorzy nie muszą się ograniczać do działania na rodzimym rynku.