Przelew z UK do Polski - firma pośrednicząca w przelewach czy bank? Co wybrać?

Przelew z UK do Polski - firma pośrednicząca w przelewach czy bank? Co wybrać?

17:17 18/09/2017

Zastanawiasz się nad tym, komu zlecić wykonanie przelewu zagranicznego? Lepszym rozwiązaniem będzie bank czy firma pośrednicząca? Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie bardziej korzystna.

Tradycyjny przelew w banku

Wykonując przelew bankowy, warto skorzystać z przelewu SEPA, który jest bardzo tani, a cała procedura przebiega całkiem sprawnie. Korzystając z opcji przelewu SWIFT, ponosi się znacznie wyższą opłatę niż w przypadku przelewu SEPA. Przelew SWIFT jest koniecznością, kiedy pieniądze mają dojść do kraju spoza Unii Europejskiej lub: Lichtensteinu, Szwajcarii, Monako albo Islandii. Kwota takiego przelewu jest przeliczana procentowo od wartości danej transakcji.

Chcąc zaoszczędzić na przewalutowaniu, polecamy skorzystać z kantorów internetowych. Mają one zazwyczaj korzystniejsze kursy, są bardzo proste w obsłudze i pozwalają zaoszczędzić przyzwoitą sumę pieniędzy. Po wymianie waluty w kantorze internetowym należy wykonać przelew do Polski.

Koszt przelewu zagranicznego to najczęściej kwota oscylująca w okolicach 5 zł. Zdarza się, że banki pobierają opłatę w wysokości nawet 20 zł, ale są też takie, które nie pobierają za tę usługę żadnej opłaty.

Dużym plusem wykonywania tradycyjnego przelewu jest to, że od razu wiesz, ile zapłacisz za daną transakcję. Nie spotkają Cię nieprzyjemne niespodzianki w postaci dodatkowych opłat.

Pamiętaj, aby podczas wysyłania pieniędzy zaznaczyć opcję SEPA. Jeśli tego nie zrobisz, poniesiesz znacznie wyższy koszt za przelew w systemie SWIFT.

 

Firmy pośredniczące – czy warto?

Chcąc wysłać pieniądze do Polski, nie musisz ograniczać się do zwykłego przelewu bankowego. Możesz wybrać usługi, w których banki nie pośredniczą - są one zazwyczaj tańsze.

Decydując się na przesłanie pieniędzy przez firmę pośredniczącą, należy najpierw zastanowić się nad tym, jaką kwotę chcemy przesłać, ile jesteśmy w stanie zapłacić za dany przelew i jak szybko ma on dojść do Polski.

Każda z firm ma inną ofertę. Jedne charakteryzują się korzystnymi kursami, inne szybkością przesyłania pieniędzy, a jeszcze inne niskim kosztem przelewu.

Część firm oferuje wysyłkę pierwszego przelewu za darmo. Należą do nich:

  • EasySend,
  • TransferWise,
  • Azimo,
  • TransferGo,
  • Transfer24.

Wykonując jednorazowy przelew, warto więc wybrać którąś z wyżej wymienionych firm, aby zaoszczędzić kilka złotych.

Koszt takiej usługi to zazwyczaj 1-2 £, aczkolwiek są firmy, które pobierają kwotę 15 £(Transfer24).

Wiele osób wybiera firmy pośredniczące, ponieważ zależy im na tym, aby przelew dotarł możliwie najszybciej do Polski. Opcję wysyłki pieniędzy w ciągu 24h przy standardowej opłacie mają:

  • Transfer24,
  • EasySend,
  • Azimo,
  • TransferGo.

Niektóre z firm (EasySend, Grosik, TransferGo) dają możliwość jeszcze szybszej wysyłki pieniędzy, ale łączy się to z dodatkowymi kosztami.

Sposobów na przesłanie pieniędzy z UK do Polski jest bardzo dużo. Możemy wybrać opcję, która będzie dla nas najtańsza, najszybsza lub najbezpieczniejsza. Oczywiście bez względu na to, którą opcję wybierzemy, powinniśmy zachować ostrożność i czujność – w końcu chodzi o nasze pieniądze.

 

Dowiedz się więcej na: https://www.easysend.pl/przelewy-do-uk.