Najkorzystniejsza oferta – kredyt hipoteczny

Najkorzystniejsza oferta – kredyt hipoteczny

19:32 16/01/2018

Kredyt hipoteczny to bardzo często jedyna szansa na to, aby móc cieszyć się własnym domem. Decydując się na jego zaciągniecie, szukamy jak najlepszej, a przy tym najtańszej oferty. Jak ją znaleźć?

Jeśli planujesz wzięcie kredytu hipotecznego, przygotuj się na dużo liczenia. Taki kredyt to duża decyzja finansowa, dlatego koniecznie trzeba dobrze sprawdzić wszystkie koszty. Aby dokonać wyboru najlepszego kredytu hipotecznego, nie wystarczy tylko uwzględnić wysokość oprocentowania proponowanego przez poszczególne banki. Koszt kredytu oprócz oprocentowania uwarunkowany jest również przez prowizje, które są pobierane za samo udzielenie kredytu, a także przez jego ewentualne przewalutowanie oraz ewentualną wcześniejszą spłatę przed upływem wyznaczonego w umowie terminu. Kolejnym dodatkowym czynnikiem warunkującym wysokość kredytu jest obowiązkowa w wielu bankach jeszcze przed wydaniem decyzji opłata pobierana za wycenę nieruchomości. Przeważnie samo oprocentowanie kredytu w poszczególnych bankach jest bardzo do siebie zbliżone, dlatego należy dokładnie przeanalizować jego pozostałe koszty, a także przyjrzeć się zasadom, na podstawie których wylicza się zdolność kredytową, oraz tym, które wpływają na wypłatę transzy kredytu.

 

Co wchodzi w skład oprocentowania?

Ponadto musimy wiedzieć, co składa się na oprocentowanie każdego kredytu. Są to: stopa referencyjna oraz marża. Dotyczy to kredytów ze zmienną stopą oprocentowania. Istnieje także możliwość wyboru kredytów ze stałą stopą – niezmienną w czasie. Dla niektórych może to być atrakcyjne rozwiązanie (zobacz, który wariant wybrać: http://hipotekaodpodstaw.pl/oprocentowanie-kredytu-hipotecznego/).

Wysokość stopy WIBOR każdego dnia się zmienia, zgodnie z aktualną sytuacją rynkową. Tymczasem wysokość marży zależy od danej oferty banku. Należy zaznaczyć, że kredyty hipoteczne są obecnie najtańsze na rynku. Ich marża w porównaniu do kredytów konsumenckich jest dużo niższa. Droższe są natomiast kredyty walutowe. Banki wysokość narzucanych marży uzależniają od kwoty kredytu, wysokości wkładu własnego oraz długości kredytowania. Pamiętajmy, że jeżeli kredyt, który chcemy zaciągnąć, jest wysoki (na przykład 300 tysięcy i wyżej), możemy wynegocjować wysokość marży z bankiem. Warto również zadbać o to, aby nasza umowa gwarantowała stałą wysokość marży przez cały okres jej trwania.