Mieszkasz w Irlandii, a opłacasz rachunki w Polsce? Sprawdź najtańsze i najszybsze przelewy

Mieszkasz w Irlandii, a opłacasz rachunki w Polsce? Sprawdź najtańsze i najszybsze przelewy

19:58 21/02/2018

Sposobów na realizację przelewu zagranicznego z Irlandii do Polski jest wiele. W dzisiejszym artykule przedstawimy dwie najpopularniejsze opcje oraz dokonamy ich porównania. Lepiej przelać gotówkę za pośrednictwem banku czy specjalnej firmy?

Tradycyjny przelew w banku

Każdy, kto jest legalnie zatrudniony w Irlandii, musi posiadać konto osobiste w irlandzkim banku. Jest to konieczne do tego, by otrzymać wynagrodzenie od pracodawcy, wykupować ubezpieczenie oraz wyrobić kartę płatniczą, dzięki której możemy płacić bezgotówkowo w punktach handlowo-usługowych.

Posiadając konto w banku, możemy bezproblemowo zlecić przelew z Irlandii do Polski – przez internet lub stacjonarnie w placówce. Do wyboru mamy również dwa typy transakcji – SEPA oraz SWIFT.

Przelew SEPA może zostać zrealizowany tylko w walucie EUR oraz pomiędzy bankami, które są członkami programu SEPA. Transakcja jest wykonywana w standardzie D+1, co oznacza, że gotówka na konto odbiorcy trafi w ciągu jednego dnia roboczego. Prowizja za zlecenie SEPA wynosi przeważnie około 10-15 zł.

Przelew SWIFT może zostać zrealizowany w dowolnej walucie z dowolnego banku na świecie, co jest bardzo dużym plusem, przemawiającym na korzyść tego rodzaju płatności. Niestety SWIFT w porównaniu do SEPA oraz innych metod jest bardzo drogi. Za jednorazową opłatę związaną z realizacją przelewu zapłacimy od 20 zł do 350 zł. Prowizja zależna jest od tego, ile gotówki wysyłamy, ponieważ banki najczęściej pobierają opłatę procentową, np. 3% przelewanej kwoty. SWIFT realizowany jest w trzech trybach: D+0 (ten sam dzień roboczy), D+1 (następny dzień roboczy) oraz D+2 (dwa dni robocze).

Podsumowując ofertę banku:

  • przelew SEPA – koszt: 10-15 zł, czas realizacji: jeden dzień roboczy, kurs walut: niekorzystny;
  • przelew SWIFT – koszt 20-350 zł, czas realizacji: od kilku godzin do kilku dni roboczych, kurs walut: niekorzystny.

 

Przelew z Irlandii do Polski przy pomocy firmy pośredniczącej

Alternatywą dla oferty banków irlandzkich oraz polskich są firmy pośredniczące, które proponują swoim klientom korzystniejsze warunki. Każdy, kto ma dostęp do internetu, może bezproblemowo skorzystać z usług takich firm.

Dobra firma pośrednicząca zaoferuje swoim klientom bardzo przyjazny kurs walut oraz niskie, a czasami wręcz zerowe, opłaty za przelew.

Firmy pośredniczące działają w internecie, więc nie trzeba nawet wychodzić z domu, by zapłacić rachunki w Polsce. Wystarczy wypełnić formularz oraz podać niezbędne dane, by zrealizować przelew zagraniczny z Irlandii do Polski.

 

Najtańszy i najszybszy przelew z Irlandii do Polski - podsumowanie

Jeżeli zależy nam na tym, by regularnie opłacać rachunki w Polsce, to bank nie jest najlepszą opcją. Często zdarza się tak, że najzwyczajniej zapomnimy o opłacie, np. za prąd, i jeszcze tego samego dnia musimy zlecić przelew. Jeżeli wybierzemy bank, to zmuszeni jesteśmy do wyboru metody SWIFT, gdzie prowizje są bardzo wysokie.

Sporą konkurencją dla oferty standardowych banków są firmy pośredniczące. Ich oferta jest korzystniejsza dla klientów oraz gwarantuje im bezpieczeństwo na takim samym poziomie. By takie firmy mogły legalnie funkcjonować, muszą działać pod patronatem rządowych instytucji finansowych.

Najszybciej i najtaniej zrealizujemy przelew w firmie pośredniczącej easysend.pl, w której nie jest pobierana opłata za transakcje, a gotówka trafi na konto odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego. Co ważne – w takiej firmie zostanie nam zaoferowany korzystniejszy kurs walut niż w banku.