Rodzaje kredytów samochodowych: standardowy, jednoratowy, balonowy. Który najkorzystniejszy?

Rodzaje kredytów samochodowych: standardowy, jednoratowy, balonowy. Który najkorzystniejszy?

19:46 27/09/2018

Bardzo często, gdy stajemy przed koniecznością zakupu samochodu, okazuje się, że aby móc sfinansować transakcję, konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Wyróżniamy jego trzy rodzaje. Przekonaj się, który z nich jest najbardziej korzystny.

Czym jest kredyt samochodowy?

Na rynku instrumentów bankowych można wyróżnić wiele kredytów. Jednym z nich jest wsparcie finansowe, które służyć ma zakupowi pojazdu. Właśnie to wyróżnia spośród innych produktów bankowych kredyt samochodowy - że jest kredytem celowym. Środki pozyskane za jego pomocą muszą zostać przeznaczone na tę konkretną rzecz, czyli na pojazd mechaniczny. Nie ma co się jednak przejmować. Mimo że w nazwie jest samochód, środki z kredytu można przeznaczyć nie tylko na auto, ale także na motocykl, skuter, quad, przyczepę kempingową lub kamper, maszyny budowlane i rolnicze, a nawet na łodzie motorowe. Jednym słowem mówiąc – na wszystko to, co posiada dowód rejestracyjny. Warto wiedzieć, że kredyt samochody można wziąć nie tylko na pojazd nowy, ale i używany.

Rodzaje kredytów samochodowych

Szukając pożyczek bankowych, najczęściej staramy się znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę. Pomocne w znalezieniu najtańszego kredytu samochodowego są porównywarki, warto więc zerknąć m.in. na ww.totalmoney.pl/kredyty_samochodowe. Dzięki tego typu narzędziom znacznie łatwiej jest wyszukać propozycję, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Zaawansowane filtry umożliwiają zawężenie ofert tak, by zobaczyć te najbardziej dopasowane.

Zwłaszcza że same kredyty samochodowe mogą się między sobą różnić. Mówi się o ich trzech rodzajach: standardowym, jednoratowym, balonowym. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Pierwszy z kredytów samochodowych jest standardowy. Jego spłata przebiega tak, jak większość innych tego typu zobowiązań, czyli regularnie, a więc raz w miesiącu spłaca się ratę. W niej znajduje się zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa. Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy ma niższe oprocentowanie niż gotówkowy. Wyższa jest też kwota, jaką można otrzymać. Gdy czas określony w umowie mija i nie ma żadnych zaległości w opłatach, wówczas ma się już samochód na własność.

Kredyt samochodowy jednoratowy to propozycja dla osób, które mają już jakieś środki na zakup auta, ale brakuje im części kwoty. Najczęściej muszą posiadać 50% wartości pojazdu. Wówczas wnioskować mogą o kredyt na pozostałą kwotę. Dzięki temu mogą cieszyć się już pojazdem, a po czasie określonym umową – spłacić pożyczoną część. W dodatku – bez naliczania oprocentowania. Zazwyczaj tego typu kredyt samochodowy znajduje się w ofercie banków samochodowych.

Trzecim rodzajem kredytu samochodowego jest kredyt balonowy. To dość specyficzna pożyczka. Nie potrzeba do niej wkładu własnego. Raty spłaca się dość niskie. Warto jednak wiedzieć, że ostatnia rata, która wynosi 20% wartości samochodu wyliczanej w momencie zakupu auta, musi być wpłacona jednorazowo.

Jaki kredyt samochodowy jest korzystny?

Trudno powiedzieć, który kredyt jest bardziej, a który mniej korzystny. Z pewnością zarówno standardowy, jak i balonowy są lepsze pod względem tego, że niepotrzebna do ich zaciągnięcia jest wpłata własna. Jednak w przypadku kredytu jednoratowego nie ma oprocentowania. Z pewnością za kredytem standardowym przemawia fakt, że ma się do zapłacenia stale raty – to wpływa na regularność. Może jednak uniemożliwić zaciągnięcie innych zobowiązań. Każdy aspekt należy dobrze rozważyć.