Jak ubezpieczyć telefon i zadbać o jego ekran?

Jak ubezpieczyć telefon i zadbać o jego ekran?

14:58 28/01/2019

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona – wystarczy wyjść bez niego z domu i okazuje się, że czujemy się jak bez ręki.

Bardzo wiele czynności, które wykonujemy na co dzień, w mniejszym lub większym stopniu dotyczy tego urządzenia, począwszy od rozmów telefonicznych, poprzez sprawdzanie bieżących informacji w wyszukiwarkach, a na korzystaniu z licznych aplikacji kończąc. Częstotliwość użytkowania smartfonów jest zatem niewątpliwie duża, a co za tym idzie wypadki związane z ich użytkowaniem również. Ponad 90% osób deklaruje w badaniach, że upuszcza telefon przynajmniej raz w miesiącu, a niektórym osobom zdarza się to nawet kilkukrotnie. Jeżeli doliczymy do tego jeszcze wypadki, które powodują nasze dzieci, to prawdopodobieństwo pęknięcia ekranu w wyniku upadku jest duże. I faktycznie – aż 60% z nas uszkodziło w przeszłości swój telefon przynajmniej raz, z czego 80% przypadków to sytuacje, w których uszkodzeniu uległ najbardziej delikatny element, czyli ekran.

Co robimy, gdy przydarzy się nam taka sytuacja? Niektórzy z nas szukają w panice starych, działających telefonów u rodziny, znajomych, a nawet sąsiadów. Jednak z reguły takie wyciągnięte z szuflady modele nie są, delikatnie rzecz ujmując, najnowsze. A już na pewno nie błyśniemy nimi przed znajomymi czy w pracy. Oczywiście można żyć z pękniętym ekranem, jednak około 80% Polaków uważa, że naprawa ekranu jest koniecznością, szczególnie że przy takiej usterce często nie działają niektóre funkcje urządzenia. A stąd już krótka droga do innych skutków braku działającego telefonu - 38% ankietowanych przyznaje, że perspektywa wydania pieniędzy na naprawę telefonu istotnie obniża ich nastrój! Nic w tym dziwnego, ponieważ koszt wymiany ekranu może być bardzo wysoki. Czy możemy się przed takim wydatkiem jakoś uchronić? Najprostsza metoda to oczywiście ubezpieczenie ekranu telefonu, które zapewni nam odszkodowanie za stłuczenie ekranu.

 

Gdzie ubezpieczyć ekran telefonu?

Ubezpieczenie iPhone oraz innych smatfonów oferuje kilka firm na rynku. Jedną z nich jest TU Europa, która w ramach polisy Screenity pokrywa koszty naprawy wyświetlacza w przypadku każdego przypadkowego uszkodzenia. Co ciekawe, firma zapewnia przy naprawie serwis door to door, co oznacza, że nie będziemy musieli ruszać się w tej sprawie z domu, ponieważ ubezpieczyciel wyśle do nas kuriera, który odbierze urządzenie, a po naprawie przywiezie z powrotem. Naprawa dokonywana jest w profesjonalnych serwisach, zgodnych ze standardami firmy. Suma ubezpieczenia wynosi w przypadku tej polisy 1000 zł, co oznacza, że do tej kwoty naprawimy bądź wymienimy wyświetlacz. Opcjonalnie firma wypłaci nam świadczenie pieniężne mieszczące się w tej kwocie. Jednak, jak pokazują badania, w znakomitej większości przypadków 1000 zł to suma, która pokrywa w całości naprawę lub wymianę wyświetlacza.

Równocześnie składka za ubezpieczenie ekranu telefonu jest relatywnie niska. Cena polisy wynosi niecałe 10 zł miesięcznie, co daje nieco ponad 100 zł rocznie. To niewiele w porównaniu z kwotą, którą sami musielibyśmy wydać na wymianę wyświetlacza. Co ważne, w przypadku uszkodzenia ekranu telefonu odszkodowanie w ramach tradycyjnego ubezpieczenia może zostać wypłacone albo nie, zależnie od przyczyny usterki. Natomiast w ramach Screenity przyczyna, przez którą doszło do uszkodzenia wyświetlacza, nie jest ważna. Polisa działa zarówno w sytuacjach, w których sami go uszkodziliśmy, jak i w sytuacjach, w których ktoś nam w tym niechcący „pomógł” i np. wytrącił nam telefon z ręki.

Co ciekawe, ubezpieczyciel dostosował do użytkowników smartfonów nawet sposób zakupu polisy. Można ją kupić za pośrednictwem aplikacji stworzonej przez Grupę Europa specjalnie dla użytkowników smartfonów – zarówno tych posiadających system Android, jak i iOS.

Posiadanie ubezpieczenia wyświetlacza nie powinno zwalniać nas jednak z dbałości o nasz telefon. Choć inne uszkodzenia są zdecydowanie rzadsze, bywa, że się zdarzają. Jakie? Badani często wskazują, że telefon wpada im do wody (7%). Taki sam procent ankietowanych deklaruje, że telefon zamókł im na deszczu, przez co należy zapewne rozumieć pozostawienie urządzenia w miejscu wystawionym na działanie sił atmosferycznych, na przykład na tarasie czy w ogródku. Jeszcze rzadziej zdarza się nam wylać na telefon jakiś napój. Do takiego zdarzenia przyznaje się 6% osób. Co ciekawe, części ankietowanych smartfon wpadł do sedesu! Uszkodzenia zdarzają się również przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu ( 6% ankietowanych). Bywa, że telefon wypada nam z torebki lub kieszeni spodni (5% osób). Najbardziej nieostrożni (5%) uszkadzają ten sam telefon kilka razy.

 

Życie ze smartfonem jest pełne przygód. Korzystamy z naszych urządzeń codziennie, dlatego są one narażone na uszkodzenia. Poza dobrym etui czy naklejaną na ekran szybką ochronną warto zakupić ubezpieczenie, które chroni ekran telefonu, a nas przed nieprzewidzianymi kosztami naprawy.