Jak bezpiecznie przechowywać gotówkę w domu?

Jak bezpiecznie przechowywać gotówkę w domu?

16:44 05/06/2019

Trzymanie przynajmniej części oszczędności w domu, pod ręką, może nas uratować wówczas, gdy zawiedzie bank. Wiąże się to jednak z obawą o utratę pieniędzy w razie ewentualnego włamania. Jak zabezpieczyć pieniądze na takie okoliczności?

Bank też może zawieść

Jednorazowe podjęcie gotówki w banku czy bankomacie możliwe jest zwykle tylko do ustalonej przez bank kwoty. Ograniczenia te mogą być szczególnie uciążliwe, gdy bank ma problemy finansowe i jeszcze bardziej obniża maksymalną kwotę wypłat w określonym czasie. Właśnie na taką ewentualność warto przechowywać część zgromadzonych pieniędzy w domu. Niekoniecznie jednak w portfelu czy w pudełku na dnie szafy. Odradza się również kopertę wetkniętą między książki na regale lub w ubrania w szufladzie. Złodzieje dokonując kradzieży z pewnością przejrzą wszystkie podobne miejsca, a koperta nie ujdzie ich uwadze.

 

Dobry schowek na pieniądze

Gotówkę w domu można trzymać w sejfie. Niekoniecznie schowanym za obrazem, jak w filmach. Wielu z nas nie ma nawet miejsca na ulokowanie w domu sejfu lub uważa, że kwota przechowywanych oszczędności nie wymaga takiego rozwiązania. Są jednak sejfy nietypowe, i to je warto wziąć pod uwagę – schowki o różnych kształtach i wymiarach. Godne uwagi są w szczególności sejfy udające inne przedmioty, np. książki lub niepozorne skrytki.

Pieniądze możemy również schować w podłodze lub pod deseczką w schodach. Jednak im bardziej nietypowe i nieoczywiste miejsce wybierzemy, tym lepiej. Niektórzy przetrzymują swoje oszczędności w kuchennych szafkach, między rzadko używanymi naczyniami czy wręcz, odpowiednio zabezpieczone, w lodówce.

 

Skrytka w banku

Jeśli mimo wszystko nie chcemy przechowywać pieniędzy w domu, ale też nie zamierzamy wszystkiego lokować na koncie, możemy jeszcze sprawdzić dostępność skrytki bankowej. Niestety w Polsce jest to usługa luksusowa, ponieważ banki dysponują ograniczoną liczbą skrytek. Większość z nich jest więc zajęta. Zawsze jednak możemy wpisać się na listę rezerwową.