Jak zacząć handel walutą na giełdzie?

Jak zacząć handel walutą na giełdzie?

09:01 06/07/2015

Rynek transakcji walutowych FOREX opiera się na spekulacjach co do wartości jednej waluty w stosunku do innej. Przypomina to nieco hazard, ale oparte jest na rzeczywistych przesłankach.

Chcąc stać się "rekinem finansjery", należy zacząć od rozpoznania terenu, na którym toczy się walka. Zanim postawimy na szali własny kapitał, dobrze jest przetestować umiejętności na tzw. rachunku wirtualnym. Program demonstracyjny możemy pobrać za darmo i nie podejmując żadnego finansowego ryzyka sprawdzić swoje możliwości, a także nauczyć sie podstawowych technik operacyjnych. Dzięki tej symulacji możemy też nauczyć się nowych definicji, właściwych dla transakcji walutowych, takich jak spread, pips, lot, kwotowanie walut czy dźwignia finansowa.

 

Po opanowaniu podstaw i nazewnictwa trzeba znaleźć odpowiedni dom maklerski, w którym założymy rachunek. Warto przyjrzeć się tradycji, wielkości firmy, pozycji na rynku, co pozwoli nam poznać poziom świadczonych usług i możliwości finansowe maklera. Niezbędne jest też sprawdzenie licencji oraz zgody na działalność ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Za otwarcie i prowadzenie rachunku większość brokerów nie pobiera żadnych opłat - te zaczynają się dopiero przy prowizjach za podejmowanie określonych zleceń lub za przewalutowanie naszych należności czy zobowiązań. To jest spread - czyli procent od różnicy między ceną sprzedaży i kupna waluty i to na nim zarabiają domy maklerskie.

 

Minimum wkładu inwestycyjnego szacuje się na ok. 2000 złotych, jednak specjaliści od rynku walutowego oceniają, że dopiero od depozytu 5000 złotych można przystąpić do poważnych transakcji.

 

Podstawową wiedzę dotyczącą czynników, które wpływają na wartość waluty, powinniśmy nabyć już przy obsłudze konta wirtualnego. By uniknąć czysto hazardowej spekulacji, powinniśmy obserwować dane makroekonomiczne - wzrost gospodarczy, inflację, stopy procentowe i wiele innych. Olbrzymią rolę odgrywa też sytuacja polityczna - dymisja rządu czy zaostrzenie kontaktów międzynarodowych wywołują błyskawiczne reakcje na rynku walutowym.

 

Obrót walutą obarczony jest dużym ryzykiem, na tak dynamicznym rynku sytuacja zmienia sie co chwilę, warto więc zabezpieczyć się przed utratą całości kapitału. Służy do tego ustalenie poziomu straty, po którego osiągnięciu automatycznie zatrzymujesz swój udział w "grze". Czy będzie to 5% czy 15% - decydujesz o tym sam przy otwieraniu rachunku w domu maklerskim.

 

W myśl zasady "trening czyni mistrza", dobrze jest na początek skupić się na potrenowaniu własnej wiedzy i refleksu na programie demonstracyjnym, nim zdecydujemy się postawić swoje pieniądze na transakcje poddane wielu tak nieprzewidywalnym czynnikom. 

 

RP