Gdzie można śledzić informacje na temat giełdy?

Gdzie można śledzić informacje na temat giełdy?

10:51 30/11/2015

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych nie jest żadną tajemną wiedzą dostępną jedynie dla nielicznych. Na giełdzie inwestować może każdy, kto kieruje się chłodną kalkulacją i cechuje go upór w dążeniu do celu. W jaki sposób inwestować i gdzie śledzić informację na temat giełdy?

Osoby, które rozpoczynają przygodę z giełdą, bardzo często zapominają, że powinny się do tego odpowiednio przygotować. Podstawowa wiedza dotyczy pojęć takich jak: cykle koniunkturalne, hossa, bessa, zasady kupna i sprzedaży – bez ich znajomości nie ma sensu jakiekolwiek inwestowanie na giełdzie.

Początkujący inwestor powinien poświęcić trochę czasu na poznanie spółek giełdowych wchodzących w skład poszczególnych indeksów i zorientować się, jakie wiadomości mają wpływ na przebieg notowań. Najlepiej śledzić na bieżąco informacje napływające z giełdy z serwisów takich jak Parkiet, Puls Biznesu, Forsal czy Stockwatch.

W sieci można znaleźć także kilka wirtualnych giełd, dzięki którym można nauczyć się inwestować i ponosić ryzyko. Na takich stronach inwestuje się wirtualne pieniądze i śledzi się zmianę wartości portfela i porównuje swoje wyniki z innymi graczami. To idealna forma sprawdzenia swoich umiejętności przed rozpoczęciem rozgrywki na prawdziwej giełdzie.

Decyzje o tym, jakie akcje kupić i kiedy, wynikają z dwóch różnych podejść: analizy technicznej i fundamentalnej. Pierwsza z nich polega na analizie wykresów i prognozowaniu kursu akcji na podstawie historycznych poziomów cen, natomiast druga polega na prognozowaniu przyszłego kursu w oparciu o ocenę sytuacji gospodarczej w poszczególnych branżach, planów i kondycji finansowej spółki oraz innych czynników wpływających na ogólny klimat ekonomiczny.

Aby otworzyć rachunek inwestycyjny, nie trzeba iść do banku lub biura maklerskiego. Konto można otworzyć przez internet, a jeżeli bank ma w ofercie również rachunek maklerski, można go otworzyć bez konieczności podpisywania dodatkowej umowy.

Gdy otworzymy rachunek i przelejemy na niego określoną kwotę, możemy utworzyć zlecenia i określić spółkę, której akcje chcemy kupić, a także liczbę i cenę, która chcemy zapłacić. Dodatkowo możemy podać okres ważności zlecenia i to, czy ma być zrealizowane w całości czy częściowo.