Jak działa i czym jest giełda papierów wartościowych?

Jak działa i czym jest giełda papierów wartościowych?

11:37 19/02/2016

O giełdzie papierów wartościowych słyszał zapewne każdy. O notowaniach giełdowych możemy przeczytać w prasie lub Internecie, usłyszeć w radiu i telewizji.

Jednak na jakich zasadach działa giełda, wiedzą zazwyczaj tylko ci, którzy na niej inwestują. Dla laików takie pojęcia jak hossa, bessa czy sesja brzmią obco i tajemniczo. Tak naprawdę nie jest to wcale takie skomplikowane.

 

Od wielu lat tak samo

Na giełdzie papierów wartościowych panuje przewidywalny porządek, który stanowi niezwykły kontrast dla nieprzewidywalnych wahań wartości akcji spółek. Sesja to czas, kiedy dokonują się wszelkie transakcje – zarówno kupna jak i sprzedaży papierów wartościowych. Trwa od poniedziałku do piątku, od 9 do 17. Każdego dnia ustalany jest kurs otwarcia dla spółek (na podstawie zleceń przyjmowanych na pół godziny przed otwarciem sesji) i kurs zamknięcia (na podstawie zleceń przyjmowanych do 16.50). Obrotu papierami wartościowymi dokonuje się na trzech głównych rynkach: GPW (najstarszy, dla największych spółek), NewConnect (dla młodych rozwijających się spółek) i Catalyst (dla obligacji). Sama wartość akcji zależy od złożonych zachowań inwestorów i ich reakcji emocjonalnych, którymi sterują bessa (długotrwały spadek cen papierów wartościowych) i hossa (długotrwały wzrost). Mając już podstawową wiedzę o giełdzie papierów wartościowych warto też poznać kilka ciekawostek.

 

Ciekawostki, o których nie wiedziałeś

Największą giełdą na świecie jest giełda w Nowym Jorku – o tym wie każdy. Natomiast mało kto wie, że na drugim miejscu plasuje się giełda w Szanghaju. Pierwsze wzmianki o giełdzie sięgają już czasów starożytnych, wnioskujemy o tym na podstawie zapisków Cycerona. Ciekawą rzeczą jest też to, że londyńska Giełda Papierów Wartościowych nie jest kontynuacją Giełdy Królewskiej zapoczątkowanej przez króla Williama pod koniec XVII wieku, ale została przypadkowo założona przez maklerów, którzy zostali z niej wykluczeni.