Sprzedajesz auto poleasingowe? Dowiedz się więcej o formalnościach podatkowych, których musisz dopełnić

Sprzedajesz auto poleasingowe? Dowiedz się więcej o formalnościach podatkowych, których musisz dopełnić

09:54 21/04/2017

Sprzedając auto, które jeszcze niedawno użytkowałeś w ramach leasingu, musisz liczyć się z koniecznością dopełnienia kilku formalności podatkowych. W artykule podpowiemy, o czym należy pamiętać.

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania dóbr. Jego zalety szczególnie doceniają przedsiębiorcy. Dzięki podpisaniu umowy leasingowej właściciele firm mogą znacząco obniżyć podstawę opodatkowania, a to oznacza możliwość wygenerowania odczuwalnych dla portfela oszczędności.

 

Co dzieje się z przedmiotem umowy leasingowej po jej zakończeniu?

Po zakończeniu umowy leasingowej:

  • w przypadku leasingu operacyjnego - przedsiębiorca może, ale wcale nie musi wykupić użytkowanego dobra,
  • w przypadku leasingu finansowego - przedmiot umowy automatycznie staje się własnością.

Biorąc pod uwagę bardzo atrakcyjne warunki towarzyszące wykupieniu przedmiotu umowy, wielu przedsiębiorców decyduje się na taki ruch. Choćby po to, aby za chwilę odsprzedać pojazd.

 

Sprzedaż auta poleasingowego a formalności podatkowe
 
Ponieważ zdecydowaną większość leasingowanych przedmiotów stanowią samochody, weźmiemy pod lupę formalności podatkowe związane właśnie z wykupieniem auta.

 

  • Podatek dochodowy a odsprzedaż auta poleasingowego

Konieczność zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży auta poleasingowego może wydawać się zawiłą kwestią. Wątpliwości i niejasności wynikają głównie z faktu, że przez bardzo długi czas auto wykupione z leasingu było traktowane jak składnik majątku firmowego. Przedsiębiorca, sprzedając takie dobro, miał więc obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Najnowsze interpretacje przepisów zdają się jednak przemawiać za nieco innym scenariuszem.

Wykupując samochód poleasingowy możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym będzie wykupienie auta na firmę, drugim - na siebie, jako osobę prywatną. Jeśli wykupisz pojazd na firmę, zostanie on zaliczony na poczet środków trwałych. Jeśli odsprzedasz taki pojazd, konieczne będzie uiszczenie podatku dochodowego.

Jeśli wykupisz pojazd na siebie, z przeznaczeniem jedynie na cele prywatne, jego sprzedaż nie pociągnie za sobą konieczności zapłaty podatku dochodowego. Musisz wiedzieć jednak, że by uniknąć podatku, powinieneś być właścicielem auta co najmniej pół roku.

 

  • Odsprzedaż auta poleasingowego a VAT

Jeśli wykupisz samochód w ramach działalności gospodarczej, jego sprzedaż będzie opodatkowana 23-procentową stawką podatku VAT. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza z uwagi na fakt, że kwotę podatku będziesz musiał doliczyć do ceny auta, co odczuwalnie ją zwiększy. Jeśli samochód kupi przedsiębiorca, będzie mógł odliczyć zapłacony podatek (w zależności od tego, czy wykorzysta auto wyłącznie do celów służbowych, czy będzie używał go również prywatnie, będzie to 100 lub 50 proc. kwoty VAT-u). Jeśli samochodem zainteresuje się osoba fizyczna, transakcja nie będzie już dla niej tak atrakcyjna.


Jeśli wykupisz poleasingowy pojazd na cele prywatne, transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, bez względu na to, jak dużo czasu upłynęło od wykupienia auta.