Ulga na start – co obejmuje i kto może z niej skorzystać?

Ulga na start – co obejmuje i kto może z niej skorzystać?

13:42 26/04/2019

Młodzi przedsiębiorcy, którzy właśnie uruchamiają swój własny biznes, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi, obniżającej wysokość składek zusowskich. Kto i na jakich zasadach ma prawo do „ulgi na start” i na jak długo pozwala ona obniżyć koszty prowadzenia firmy?

Nie jest tajemnicą, że zdecydowana większość przedsiębiorców startujących z nowym biznesem, w początkowych miesiącach działalności nie zarabia wcale lub zarabia bardzo niewiele. Do raczkującego biznesu muszą wręcz dokładać, licząc się z tym, że na prawdziwe zyski trzeba będzie jeszcze poczekać. W tym okresie dużym obciążeniem dla właścicieli firm są składki, które każdy z nich musi odprowadzać do ZUS-u. Pieniądze ze składek chętnie przeznaczyliby na doinwestowanie firmy i podniesienie jakości proponowanych usług, dodatkową reklamę czy podreperowanie budżetu domowego.

 

Ulga na start – kto skorzysta?

Zasady regulujące funkcjonowanie tzw. ulgi na start określa Ustawa Prawo Przedsiębiorców opracowana w ramach Konstytucji Biznesu. „Ulga na start” to szansa dla tych, którzy właśnie zakładają nową firmę, ale w przeciągu minionych 60 miesięcy nie prowadzili żadnej działalności gospodarczej. Przysługuje więc przedsiębiorcom, którzy stawiają pierwsze kroki we własnym biznesie, jak i tym, którzy wznawiają działalność po uprzednim jej zawieszeniu minimum 60 miesięcy temu. Ulga ta nie jest przeznaczona z kolei dla osób, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej jako kontynuację współpracy z dotychczasowym pracodawcą.

 

Co obejmuje ulga na start?

Uprawnienie, jakim jest ulga na start zwalnia młodych przedsiębiorców z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w okresie 6 miesięcy od uruchomienia firmy. 6 miesięcy liczymy tu od dnia zrealizowania pierwszej czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia składki zdrowotnej w pełnej wysokości. Po upływie pół roku mogą korzystać z ulg zwanych „małym ZUS-em”.