Firma rodzinna – czy prowadząc biznes z najbliższymi możemy odnieść sukces?

Firma rodzinna – czy prowadząc biznes z najbliższymi możemy odnieść sukces?

10:12 31/12/2019

Większość prosperujących polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Biznesmeni darzą wielkim zaufaniem członków swoich rodzin i lepiej dogadują się z nimi, niż z innymi pracownikami. Prowadzenie firmy rodzinnej ma jednak kilka specyficznych minusów.

 

Wspólne dążenie do sukcesu

Dlaczego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie firmy wraz z członkami swojej rodziny? Przede wszystkim dlatego, że łatwiej obdarzyć ich zaufaniem i powierzyć coś naprawdę ważnego. Wiele rodzin, zwłaszcza małżeństw, posiada też wspólne zainteresowania pod kątem zawodowym lub jest tak dobrana, że razem mogą stworzyć samowystarczalną, małą firmę.

W większych przedsiębiorstwach o długoletniej tradycji chodzi też o rodzinne dziedzictwo i fortunę, którą od zera budowali dziadkowie czy rodzice. Wreszcie firma rodzinna to nie tylko indywidualny sukces, ale wspólna odpowiedzialność za los całej rodziny. Być może dlatego firmy tego typu częściej odnoszą godne uwagi sukcesy.

 

Jak przetrwać w firmie rodzinnej?

Prowadzenie firmy wraz z członkami rodziny niesie z sobą pewne zagrożenia. Mianowicie trudno w tych przypadkach oddzielić życie rodzinne od zawodowego, co może skutkować chociażby przenoszeniem się konfliktów w pracy na życie w domu. Osoby tak funkcjonujące muszą wyznaczyć sobie pewne zasady i granice, w ramach których sprawy zawodowe muszą schodzić na dalszy plan. Z drugiej strony, wspólne prowadzenie działalności sprzyja integracji najbliższych.

Ponieważ rodzina pracuje razem, prawdopodobnie spędza ze sobą więcej czasu. Jest to aspekt, który warto docenić, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak współczesne rodziny i małżeństwa mogą oddalić się od siebie właśnie przez obowiązki zawodowe. Firma rodzinna jest też dobrą szkołą przedsiębiorczości dla najmłodszych. Dzieci mogą uczyć się gospodarności, oszczędzania, planowania oraz samodzielności poprzez podpatrywanie rodziców w pracy, a z czasem drobną pomoc.