10 powodów, dla których warto zostać przedsiębiorcą

10 powodów, dla których warto zostać przedsiębiorcą

09:01 06/07/2015

Obecna sytuacja na rynku pracy i wysoki poziom bezrobocia przyczynia się w bardzo dużym stopniu do podejmowania decyzji na własną rękę.

Jedną z najczęściej podejmowanych jest decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej. Jednak dla większości osób decyzja ta nie jest taka prosta. Dlatego w jednym miejscu zebraliśmy powody, dla których warto zostać przedsiębiorcą.

 

  1. Jesteś niezależny od pracodawcy

Za tym punktem kryje się mnóstwo powodów, które wymieniamy również później, ale jedno jest pewno - za swoją karierę, odpowiadasz ty sam. I chociaż nie możesz liczyć na awans - bo w swojej firmie pełnisz najważniejsze stanowisko - to jednak ty kierujesz, dokąd zmierza twoja firma i jaka czeka ją przyszłość.

 

  1. Robisz to, w czym jesteś najlepszy

Pracując na etacie to szef działu lub całej firmy rozdziela zadania. Zazwyczaj ich podział jest całkowicie przypadkowy, dlatego też pracownicy dostają projekty, w których nie czują się najlepiej. Jeśli jesteś fanem motoryzacji, a dostajesz do zrealizowania projekt dla firmy farmaceutycznej, podczas gdy jest to całkowicie nie w twoim polu zainteresowania ani wiedzy, zaczynasz się irytować, bo zadanie jest trudniejsze. Pracując na własny rachunek konkretnie precyzujesz swoje pole działania, w którym czujesz się dobrze.

 

  1. Robisz to, co lubisz

Tak samo jak powyżej - zazwyczaj to, w czym jesteśmy najlepsi, jest też związane z tym, co lubimy. Osoba decydująca się na samozatrudnienie raczej nie wybierze branży, w której nie będzie potrafiła się odnaleźć, i która nie będzie jej przynosić jakiejkolwiek satysfakcji.

 

  1. Zwiększasz swoje dochody

Każda firma ma swoich klientów. Jednak twoje wynagrodzenie, za przeprowadzanie projektu dla danego klienta nie jest równe kosztom, które poniósł klient. Do twojego portfela dociera znacznie niższa kwota. Pracując na własny rachunek cała kwota zostaje przelana na twoje konto i dostajesz 100% wpłaty.

 

  1. Sam wybierasz klientów

Jeśli wiesz, że nie znasz się na jakiejś branży, a zgłasza się do Ciebie z niej klient, to możesz odmówić. Specjalizacja to domena samodzielnych przedsiębiorców.

 

  1. Możesz pracować w dowolnych godzinach

W swojej firmie to ty decydujesz, kiedy pracujesz. 8-16, 9-17 a może 15-20? Wybór należy do Ciebie. Jeśli w danej chwili nie czujesz napływu inspiracji, po prostu odkładasz dane zadanie na później. Nie musisz się też martwić o to, że stoi nad tobą szef i co chwilę pyta, dlaczego jeszcze nic nie zrobiłeś.

 

  1. Jeśli pracujesz w domu, nie tracisz czasu na dojazdy

A co za tym idzie - zmniejszasz też wydatki na paliwo czy na bilety komunikacji miejskiej. Oczywiście przedsiębiorcy muszą udawać się na spotkania z klientami (chociażby po to, aby podpisać umowę), ale nie odbywają się one codziennie i nie zaczynają punktualnie o 8 czy 9 rano, dlatego nie martwisz się, że znów utkniesz w korku.

 

  1. Sam ustalasz harmonogram swojej pracy

Przedsiębiorcy zawsze mają dużo do zrobienia. Ale o priorytetach sam decydujesz, a nie twój szef, który np. nie orientuje się, ile zajmie zrobienie danego zadania.

 

  1. Nie musisz dostosowywać się do innych pracowników

Ile razy złościłeś się, bo nie dostałeś urlopu w terminie, w którym chciałeś? Pracując na własną rękę nie musisz dostosowywać się do współpracowników i z nimi ustalać swoich planów urlopowych. Wolne masz zawsze wtedy, kiedy tylko chcesz.

 

  1. Jesteś swoim szefem


Ten powód jest dla wielu przedsiębiorców najistotniejszy: sam sobie jesteś szefem. Niezależność i samodzielne decyzje to kluczowe przyczyny samozatrudnienia. Wiele osób po prostu uważa, że samodzielnie łatwiej się im pracuje, niż z szefem, który nie jest na bieżąco z zadaniami, ale ustala priorytety wedle własnych opinii - mówią doradcy z biura rachunkowego kognitariat.pl z Warszawy. Jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień z pracy są właśnie szefowie. Pracownicy nie są już w stanie wytrzymać despotycznych szefów czy ludzi, którzy nigdy nie powinni zarządzać zespołem. Zakładając działalność, sam zostajesz swoim szefem i to ty sam siebie motywujesz do działania.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź: http://www.kognitariat.pl/referencje/