Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2016 roku

Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2016 roku

11:37 16/02/2016

Składki dla przedsiębiorców oczywiście wzrosną, jak ma to miejsce co roku, również dlatego, że zostały one sprzężone z poziomem płacy minimalnej, której suma jest sukcesywnie podnoszona. Wzrasta zarówno mały jak i duży ZUS, a także składka na fundusz pracy.

Ile zapłacimy?

Od początku 2016 roku składka na ubezpieczenie społeczne wyniesie 772,96 zł z ubezpieczeniem chorobowym oraz 713,35 złotych bez tego ubezpieczenia.

Sama składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie do uiszczenia w kwocie 288,95 złotych

Sama składka na Fundusz Pracy to 59,61 złotych

Jeśli chodzi o należne płatności to przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na etacie będą zobowiązane zapłacić również składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych FEP. Kwota ta wyniesie 36,5 złotych. Czyli coraz więcej obciążeń. A co z małym ZUS-em.

Mały ZUS

Tutaj też niestety zapłacimy więcej. Jak wygląda wysokość składek?

Składka na ubezpieczenie społeczne to kwota 176,33 złotego. Wnoszenie składki na Fundusz Pracy nadal nie jest konieczne.

Ubezpieczenie zdrowotne, to podobnie jak w przypadku „dużego ZUSu” kwota 288,95 złotych.

Na co więc mogą liczyć przedsiębiorcy w 2016 roku

W kwestii ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej? Finansowo zapewne na niewiele. Obniżka podatku CiT dopiero najwcześniej w przyszłym roku, a i tak wielu przedsiębiorców dotknął przecież nowy podatek od handlu, który co prawda jeszcze nie wszedł w życie, ale jego wprowadzenie jest nieuniknione.

Wolność Gospodarcza w Polsce

Jeszcze w styczniu ubiegłego roku osiągnęliśmy najlepszy w historii wskaźnik jeśli chodzi o wskaźnik wolności gospodarczej w naszym kraju. Z 68,6 punktami plasujemy się na 42 pozycji na świecie. Jak będzie teraz kiedy w naszej polityce socjalnej i gospodarczej dochodzi do rewolucji. Spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na początku tego roku nie były tylko i wyłącznie pokłosiem światowych zawirowań i sytuacji w Chinach, ale również spojrzeniem inwestorów na możliwości inwestowania w Polsce. Pamiętajmy o tym, że nawet jedna z agencji zdecydowała się na obniżenie nam ratingu. Na szczęście nie poszły za nią inne.