Co-working – nowa moda wśród freelancerów

Co-working – nowa moda wśród freelancerów

12:06 04/05/2016

Freelancing to forma pracy, która w ostatnich latach rozwinęła się w sposób niezwykle dynamiczny. Zakłada prowadzenie własnej działalności gospodarczej i realizację zleceń dla różnych klientów.

Daje to możliwość samodzielnego ustalania swojego czasu i miejsca pracy, a także wyboru wyłącznie interesujących ofert. Taka forma zatrudnienia ma także swoje wady, a jedną z nich jest brak stałego kontaktu z ludźmi.


Na czym polega co-working?

Co-working to w najprostszym rozumieniu wspólna praca. Grupa ludzi zajmująca się freelancingiem decyduje się na wykonywanie pracy w jednym miejscu, w taki sposób, aby móc unormować swoje godziny pracy i spotykać się chociażby w przerwie na kawę. Idealne do tego celu są biura do wynajęcia. Warszawa to miasto, w którym freelancing jest bardzo popularną formą zarabiania pieniędzy i tam takie rozwiązania są coraz powszechniejsze.


Wady i zalety co-workingu

Zaletą co-workingu jest niewątpliwie to, że ludzie mogą się ze sobą spotykać i nie zamykają się w czterech ścianach, co może prowadzić do różnego rodzaju dysfunkcji społecznych. Poza tym, jeśli codziennie rano człowiek wstaje do pracy, ma większą motywację, aby pracować systematycznie i nie zwlekać z zadaniami do ostatniej chwili. Wspólna praca to także znakomita okazja, aby poznawać nowych ludzi, dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami i podsuwać sobie nowe rozwiązania, a także zyskiwać nowych klientów.

Niewątpliwą wadą co-workingu jest koszt wynajmu biura. Znacznie podnosi to koszty uzyskania przychodu, a praca we własnym domu nie kosztuje. Praca w wynajętym biurze wymaga także zorganizowania logistycznego – przynoszenia ze sobą sprzętu do pracy i zabierania go później z powrotem do domu, albo rezygnacji z pracowania po godzinach i zostawiania potrzebnych materiałów w biurze.


Co-working – chwilowa moda czy rozwiązanie przyszłości?

Co-working to świetnie rozwiązanie w dobie coraz słabszych więzi międzyludzkich. Nic nie zastąpi człowiekowi kontaktu z drugim człowiekiem. Współdzielenie biura to niedrogie rozwiązanie, które może w przyszłości rozwinąć się na jeszcze szerszą skalę.