Samochód w firmie a odliczenie VAT

Samochód w firmie a odliczenie VAT

13:25 02/07/2016

Od zakupu samochodu firmowego oraz wymiany i przechowywania opon do niego można odliczyć podatek VAT. Istotne jest to czy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych czy również prywatnych. Od tego zależy wielkość podatku, który można odliczyć i sposób rozliczenia w deklaracji VAT.

Odliczenia podatku związane z wymianą opon w pojazdach służbowych

W samochodzie, który jest wykorzystywany tylko do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej można wymienić opony i odliczyć 100% podatku VAT. Należy prowadzić wtedy ewidencję przejechanych kilometrów i zgłosić do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26, że auto jest firmowe. Taka konieczność pojawiła się 1 kwietnia 2014 roku.

Opony zimowe wymieniane w służbowym aucie również można odliczyć od podatku. To czy odliczymy 50 czy 100% wydatków związanych z wymianą również zależy od sposobu wykorzystania pojazdu w firmie. Podobnie jest z montażem opon. Opony do aut, które są wykorzystywane w sposób mieszany, tj. w celach służbowych i prywatnych, odlicza się od podatku w 50%.

Zakup opon w ewidencji środków należących do firmy kwalifikuje się do wydatków eksploatacyjnych. Tego typu koszt nie może być więc traktowany jako zmieniający lub ulepszający auto. Tego typu wydatków przedsiębiorcy nie mogą odpisywać od podatku. 100% podatku mogą też obliczyć ci, którzy mają służbowy pojazd niemogący być wykorzystany do celów prywatnych. Może to wynikać z konstrukcji pojazdu i np. jego niedostosowania do jazdy po ulicy. Takich urządzeń nie trzeba zgłaszać na druku VAT-26.

W firmie, w której do celów służbowych wykorzystuje się samochód prywatny, wydatki na użycie auta muszą zmieścić się w określonym limicie. Jest to tzw. kilometrówka, czyli współczynnik 0,8358 pomnożony przez liczbę kilometrów przejechanych w ramach działalności gospodarczej. Odliczenie od podatku kwoty wydanej na opony jest możliwe jedynie w przypadku, gdy inne wydatki eksploatacyjne nie przekraczają kilometrówki.

Przygotowując zeznanie VAT należy dokładnie określić liczbę przeżytych kilometrów. Najlepiej byłoby zapisywać regularnie, ile kilometrów przejechaliśmy i w jakim celu (np. do klienta).

Wydatki, które oprócz wymiany opon można odliczyć od VAT-u, to:

- naprawa i konserwacja służbowych aut,
- usługi i towary związane z użyciem bądź eksploatacją służbowych samochodów.