Optymalne ustawienie biurka – gdzie je postawić?

Optymalne ustawienie biurka – gdzie je postawić?

14:01 03/08/2016

Biurko jest bardzo ważnym elementem efektywnej pracy. Czasami wystarczy je przestawić, by znowu zachciało się nam pracować. Złe ustawienie biurka może oznaczać w konsekwencji nawet choroby zwyrodnieniowe, pogorszenie wzroku, ciągłe przeziębienia i inne dolegliwości.

O tym, jak gdzie należy ustawić biurko we wnętrzu opowie nam Maria Nowińska z Fabryki Mebli Biurowych Wuteh – wuteh.com.pl, zajmująca się projektowaniem mebli.

 

Redakcja: Czy odpowiednie ustawienie biurka jest naprawdę takie ważne?

Maria Nowińska: Tak, choć wiele firm to ignoruje. Można zrozumieć to w dużych korporacjach, gdzie pracuje w jednym open spacie po tysiąc albo więcej osób. Jednak mimo wszystko – jeśli mamy minimalny wpływ – zadbajmy,by nasze biurko było ustawione wedle pewnych reguł. Przede wszystkim nie powinno znajdować się bezpośrednio pod nawiewem z klimatyzacji albo być ustawione w ciągu wentylacyjnym – ciągłe wystawienie na przeciąg to nie tylko zagrożenie przeziębieniem, ale także reumatyzmem. Biurko powinno także znajdować się blisko źródła naturalnego, dziennego światła: okna lub świetlika

 

Redakcja: A co w pomieszczeniach bez okien?

M.N. - Gdy mówimy o typowych korporacyjnych wnętrzach – bardzo istotne jest zadbanie o przyjazne dla oczu oświetlenie. Świetlówki, choć tanie w użyktowaniu, powodują szybkie męczenie się wzroku, mogą przyczyniać się także do migrenowych bólów głowy. Oprócz światła górnego warto także zadbać o światło punktowe. W przypadku pomieszczeń prywatnych – bardzo modne jest obecnie tworzenie domowych biur w salonach lub sypialniach i ich oddzielanie od reszty wnętrza parawanem albo zasłoną. Może to praktycznie rozwiązanie, jednak jeśli mamy tam pracować kilka godzin dziennie – czy nie lepiej zadbać, by docierało tam słońce?

 

Redakcja: Czy o czymś jeszcze należy pamiętać?

M.N. - O wymiarach biurka i odpowiedniej wysokości krzesła. Ma to ogromne znaczenie dla kręgosłupa. Jeśli chcemy dokonać zakupu biurka dla dorosłej osoby – zmierzmy jego wysokość, powinno mieć najmniej 70 centymetrów. Mniejsze biurka przeznaczone są dla rosnących uczniów. Bardzo wysokie osoby o wzroście powyżej 180cm powinny kupic biurko o wysokie na co najmniej 80 centymetrów. Musi mieć ono także blat odpowiednio głęboki, by swobodnie mieściły się pod nim nogi. Najlepszą opcją jest poproszenie przed kupnem sprzedawcy o krzesło i spędzenie chwili przy danym biurku – pozwoli nam to odkryć ewentualne mankamenty. W przypadku krzesła – powinno ono mieć regulowaną wysokość oraz podłokietniki. Przyda się także zagłówek, zwłaszcza jeśli bardzo dużo siedzimy przed komputerem.