Lokalizator GPS – 5 faktów, które musisz o nim wiedzieć.

Lokalizator GPS – 5 faktów, które musisz o nim wiedzieć.

14:31 03/08/2016

Lokalizatory GPS to niewielkie urządzenia, pozwalające z dużą precyzją namierzać położenie danej osoby lub przedmiotu, w którym zostały umieszczone. Za pomocą sieci GSM wysyłają do serwera dane, które następnie właściciel lokalizatora może sprawdzić na specjalnej stronie.

Lokalizacja GPS osób, zwierząt i pojazdów jest coraz bardziej powszechna. Warto więc wiedzieć, co dokładnie nam oferuje i w jakich sytuacjach się sprawdzi.


1. Lokalizatory GPS ratują życie

Lokalizatory GPS towarzyszą teraz każdej dalszej wyprawie, czy to w Himalaje czy w miejsca na mapie, gdzie można dostać nożem za sam wygląd. Nieraz już dzięki nim udało się namierzyć zagubionych członków ekspedycji, dryfujące statki lub szczęśliwców, którzy przeżyli katastrofę lotniczą. Jednak sprawdzają się nie tylko w takich ekstremalnych przypadkach. Lokalizator GPS, wbudowany w zegarek, to świetne narzędzie dla opiekunów osób starszych lub chorych. Ile razy słyszeliście o wiekowym człowieku, chorym na demencję, który wyszedł z domu i nie umiał wrócić? Za pomocą modułu GPS można szybko go zlokalizować i bezpiecznie sprowadzić do mieszkania.


2. Lokalizatory GPS – nie tylko dla ludzi

Rasowy pies lub kot mogą kosztować tyle co równowartość przeciętnej, półrocznej wypłaty statystycznego Kowalskiego. Nic więc dziwnego, że ich właściciele, bojąc się kradzieży, zakupują dla swoich pupili obroże z wbudowanym lokalizatorem GPS. Coraz częściej inwestują w nie również osoby, których zwierzaki lubią wymykać się na samodzielne spacery.


3. Służbowy samochód? Twój szef pewnie wie, gdzie nim jedziesz

Bardzo często lokalizatory GPS używane są w firmowych flotach pojazdów. W ten sposób monitoruje się pokonane trasy, ilość przejechanych kilometrów, średnią prędkość oraz szacunkowe zużycie paliwa. Jeśli więc służbowym samochodem załatwiasz prywatne sprawy – może się okazać, że nie tylko Ty wiesz, w jakiej kawiarni lubisz zatrzymać się na przerwę w pracy.


4. „Łap złodzieja” - z lokalizatorami GPS maleje liczba udanych kradzieży

Złodzieje samochodów mają coraz trudniejsze życie, a kolejnym wyzwaniem dla nich stały się właśnie lokalizatory GPS. Gdy nie były one jeszcze popularne, niejeden gang wpadł właśnie przez to, że system zaprowadził policję prosto do ich dziupli. Obecnie wiedza o lokalizatorach jest większa, a złodzieje różnie sobie z nimi radzą: stosują zagłuszacze, w trakcie kradzieży dokładnie sprawdzają wnętrze itp. Są jednak sposoby, by ich przechytrzyć. Jakie? Zapytaj doświadczonego sprzedawcę. Z naszej strony polecamy jednak sprzęt, ukrywany pod karoserią z własną anteną oraz moduły, działające przy wsparciu Glonass, a nie tylko GPS. Znacznie trudniej je wykryć i zagłuszyć.

Lokalizatory zainstalować można także na rowerze (np. ukryte w lampce rowerowej) albo skuterze. Złodzieje raczej się ich nie spodziewają, mogą się więc bardzo zdziwić. Tu jednak nie kończy się zastosowanie tego typu sprzętu – lokalizatory można umieścić także w agregatorach, sprzęcie rolniczym czy budowlanym, przyczepach kempingowych, narażonych na kradzież. Czas pracy urządzeń tego typu to nawet 2 lata.


5. Lokalizatory GPS są bardzo precyzyjne

W zależności od wybranego sprzętu granica błędu to 5 metrów. Dla porównania, moduł GPS wbudowany w standardowy smartfon, pozwala na lokalizację z błędem nawet do 50 metrów.