Dofinansowania unijne dla mazowieckich przedsiębiorców - jak je zdobyć?

Dofinansowania unijne dla mazowieckich przedsiębiorców - jak je zdobyć?

15:55 04/11/2016

Mazowieccy przedsiębiorcy poszukują sposobów, dzięki którym mogliby wprowadzić w swoją działalność innowacje. Problem w tym, że każda z metod wymaga posiadania sporego kapitału, a nie zawsze banki przyznają kredyty.

Dlatego dużą popularnością nadal cieszą się dotacje ze środków unijnych. Kto ma szansę na ich otrzymanie?

Dofinansowania unijne oferowane są w ramach konkretnych programów operacyjnych. Pochodzą z budżetu zaplanowanego na konkretne lata i przeznaczone są wyłącznie dla wybranych branż oraz związane są prowadzeniem ściśle określonej działalności.

 

Jakie firmy mają szanse na uzyskanie dotacji unijnej?

Teoretycznie każde przedsiębiorstwo ma szansę na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. W praktyce dotyczy to jednak wyłącznie firm, które wpisują się w aktualnie działający program operacyjny. Jeśli przedsiębiorstwo działa w branży, która nie jest objęta dotacjami, nie ma szans na jej uzyskanie. Złożony wniosek z góry skazany jest na porażkę.

Starając się o dotację, należy w pierwszej kolejności sprawdzić aktualnie trwające nabory przeznaczone dla przedsiębiorstw działających na terenie województwa mazowieckiego. Dzięki temu sprawdzisz, jakie masz szansę na uzyskanie dofinansowania. Warto przy tym podkreślić, że obecnie stawia się przede wszystkim na prace badawczo-rozwojowe oraz działania prowadzące na wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów / usług.

Ponadto o dotację mogą ubiegać się zarówno:

  • mikroprzedsiębiorstwa – zatrudniające do 10 pracowników
  • małe przedsiębiorstwa – zatrudniające do 50 pracowników
  • średnie przedsiębiorstwa – zatrudniające do 250 pracowników.

Oznacza to, że o dofinansowanie unijne możesz starać się zarówno, gdy samodzielnie prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jak i zatrudniasz nawet kilkuset pracowników.

 

Aktualnie trwające nabory na dotacje dla mazowieckich przedsiębiorców

Zastanawiasz się, w ramach jakiego programu operacyjnego możesz otrzymać wsparcie finansowe? Poniżej prezentujemy kilka projektów, do których nadal trwają nabory.

  • POIR 3.2.1 Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych - środki można przeznaczyć m.in. na komercjalizację prac B+. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację do 70% wartości inwestycji.
  • POIR 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa - środki można przeznaczyć m.in. na poprawę innowacyjności przedsiębiorstwa, realizowanie prac badawczo-rozwojowych. Dotacja pozwala na sfinansowanie do 80% wartości inwestycji.
  • Dotacje na szkolenia pracowników - środki można wykorzystać na szkolenia oraz usługi doradcze z przeznaczeniem dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W ramach dotacji można uzyskać do 100% wartości szkoleń.

 

Złóż wniosek i czekaj na decyzję

Jeżeli już wiesz, z jakiego programu będziesz korzystać, złóż wniosek. Chcąc mieć pewność, że nie zostanie on odrzucony już na wstępie, warto skorzystać z audytów unijnych przeprowadzanych przez doradców bankowych. Zweryfikują poprawność wniosku, a także wybiorą najbardziej optymalne formy finansowania.