Jak urządzić biuro?

Jak urządzić biuro?

12:47 09/03/2017

O miejscu pracy mówi się często, że jest drugim domem. W biurze spędzamy większość dnia, nie tylko wykonując swoje obowiązki, ale również wchodząc w rozliczne interakcje ze współpracownikami.

Dlatego warto odpowiednio zaaranżować dookolną przestrzeń, tak aby jak najbardziej sprzyjała ona realizacji celów firmy.

 

Od czego zacząć?

Zaraz po sprzęcie komputerowym najważniejsze są meble. W żadnym wypadku nie powinieneś oszczędzać na wygodzie i zdrowiu swoich pracowników, ponieważ w twoim interesie leży, aby wyzyskać w możliwie maksymalnym stopniu ich potencjał i produktywność. Zarówno biurka, jak i fotele powinny spełniać wszystkie niezbędne wymogi ergonomii, a byłoby też dobrze, gdyby harmonizowały pod względem stylu i kolorystyki z pozostałymi elementami biura. Wbrew pozorom walory estetyczne wyposażenia wywierają zauważalny wpływ na jakość pracy i ogólne samopoczucie pracowników. Fotele powinny mieć regulowane podłokietniki i oparcia wygięte w kształt litery S, tak aby kręgosłup podczas siedzenia mógł zachować jak najbardziej naturalną pozycję. Biurka z regulowanym blatem są wprawdzie rzadkością w polskich firmach, ale warto w nie zainwestować, ponieważ przy takim biurku każdy pracownik ma możliwość dostosowania wysokości blatu do swojego wzrostu.

 

Pomyśl, zanim kupisz

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych mebli, powinieneś mieć ogólną wizję całego biura. W przeciwnym razie po nabyciu biurek i foteli może się okazać, że będą się one kłócić pod jakimś względem z innymi elementami wyposażenia. Jeśli zastanawiasz się, skąd pozyskać fundusze na choćby częściowe wyposażenie swojego biura, możesz wziąć pod uwagę chwilówki online.

 

I wszystko jasne

Bardzo ważne jest również oświetlenie. Najlepiej jest ustawić biurka bokiem do okna, co z jednej strony pozwoli uniknąć zbyt jaskrawych refleksów na ekranie monitora, z drugiej zaś zbyt rażącego kontrastu między światłem padającym z zewnątrz a tym pochodzącym z kineskopu. Poza oświetleniem naturalnym należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie elektryczne.

 

Więc chodź, pokoloruj mój świat…

Kolory mają niemałe znaczenie na pracę ludzkiego umysłu. W związku z tym powinieneś przyswoić sobie kilka podstawowych faktów, które pozwolą ci umiejętnie zaaranżować przestrzeń w biurze.

  • Najbardziej komfortowo czujemy się wśród zieleni, beżu i brązu, ponieważ są to naturalne kolory ziemi.

  • Czerwień pobudza i wyzwala kreatywność.

  • Kolor żółty nastraja optymistycznie, ponieważ kojarzy się ze słońcem.

  • Niebieski relaksuje i odpręża, więc nie nadaje się raczej do biura.

  • Zieleń sprzyja koncentracji.

 

Jeśli zadbasz o należyte wyposażenie i wygląd twojego biura, skorzystają na tym nie tylko twoi pracownicy, ale przede wszystkim ty sam. Ich pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie z całą pewnością przełożą się na wzrost efektywności, a co za tym idzie ­– przysłużą się interesowi twojej firmy.