Stała obsługa prawna firm: czy i kiedy warto się na nią zdecydować?

Stała obsługa prawna firm: czy i kiedy warto się na nią zdecydować?

17:14 21/09/2017

Prawo otacza nas z każdej strony. Regulacje prawne dotykają niemal każdej sfery naszego życia. Szczególnie mocno dają one o sobie znać przedsiębiorcom. Na pewnym etapie rozwoju, niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę jednoosobową, czy dużą spółkę - możesz potrzebować stałej obsługi prawnej.

Kiedy szukać stałej pomocy prawnika?

Na wczesnym etapie rozwoju działalności gospodarczej na ogół można się jeszcze obyć bez wyspecjalizowanej pomocy prawnej. Większość zagadnień można opanować samodzielnie. Duże znaczenie ma profil naszej działalności. W niektórych branżach prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z usług prawnika jest na tyle niewielkie, że można całkowicie zrezygnować ze stałej obsługi prawnej, a pomocy w tym zakresie poszukiwać tylko w razie potrzeby.

Niewątpliwie jednak potrzeba stałej obsługi prawnej wzrasta w sytuacji, gdy nasza firma zaczyna się rozwijać, a liczba kontrahentów się powiększa. Konieczność tworzenia i podpisywania coraz to nowych umów, rosnąca ilość ewentualnych sporów prawnych czy też pojawiające się coraz częściej zagadnienia z zakresu prawa spółek handlowych mogą decydować o konieczności wprowadzenia stałej obsługi prawnej firmy.


W zakres takiej obsługi prawnej wchodzą najczęściej takie działania jak:
- konsultacje i porady prawne,
- negocjacje handlowe i mediacja,
- tworzenie regulaminów,
- obsługa prawna pracowników,
- tworzenie opinii prawnych,
- prawny nadzór nad realizacją kontraktów.

Jeżeli funkcjonowanie naszej firmy wymaga takich właśnie działań, to powinniśmy poważnie rozważyć decyzję o stałej obsłudze prawnej.

 

Prawnik na etacie: własny dział prawny czy może outsourcing?

Obsługa prawna firmy wymaga osoby z wiedzą prawniczą nie tylko teoretyczną, ale także praktyczną. Obrót gospodarczy i prowadzenie działalności gospodarczej zazębiają się z wieloma dziedzinami prawa. Prawnik, którego zadaniem jest obsługa firmy, musi być doskonale zorientowany w przepisach prawa cywilnego i gospodarczego. Musi też posiadać teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu prawa gospodarczego, a często także z zakresu prawa pracy. Obsługa prawna firmy może być sprawowana przez specjalnie w tym celu zatrudnionego prawnika. Coraz częściej jednak przedsiębiorstwa decydują się powierzyć obsługę firmy zewnętrznym podmiotom, takim jak wyspecjalizowane kancelarie prawne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Z pewnością obsługa firmy prowadzona przez podmiot zewnętrzny jest rozwiązaniem bardziej praktycznym z uwagi na brak niedogodności związanych nieuchronnie z zatrudnieniem pracownika, takich jak urlopy, zwolnienia lekarskie itp.

Wiele dużych firm tworzy także wyspecjalizowane działy prawne, których jedynym zadaniem jest obsługa prawna firmy, inni korzystają z pomocy radcy prawnego. Kancelaria Wiesław Witkowski zapewnia profesjonalną obsługę wielu przedsiębiorcom. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany realnymi potrzebami firmy, jej wielkością, a także zasobnością portfela. Profesjonalna obsługa firmy pod kątem prawnym może być rzeczą kosztowną. Wiele kancelarii świadczących tego typu usługi stara się jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje im specjalne pakiety, różniące się od siebie ceną i wachlarzem dostępnych usług.