Czy znajomość języka angielskiego to cenna zaleta naszego pracownika?

Czy znajomość języka angielskiego to cenna zaleta naszego pracownika?

16:22 17/04/2018

Może się wydawać, że dobra znajomość języka angielskiego to standardowa umiejętność. Często słyszymy, że wszyscy chętnie się go uczą zarówno na profesjonalnych kursach, jak i na własną rękę.

Tymczasem ze znajomością języka angielskiego w naszym kraju wciąż nie jest najlepiej. Dzięki temu osoby, które biegle nim władają mają większe szanse na znalezienie intratnej pracy spełniającej ich oczekiwania.

 

Jak to jest z tym angielskim?

Kiedy posłuchamy opowieści innych osób możemy odnieść wrażenie, że praktycznie wszyscy poza nami perfekcyjnie mówią po angielsku. Dzieje się tak zwłaszcza na spotkaniach rekrutacyjnych w sprawie pracy. Kandydaci zawyżają swoje umiejętności w CV i niejednokrotnie przechwalają się nie tylko przed pracodawcami, ale również i konkurentami na dane stanowisko. Niestety, często zapominają, że takie rewelacje łatwo jest zweryfikować przeprowadzając test znajomości języka angielskiego. Co zresztą staje się powszechną praktyką wśród pracodawców.

 

Znasz język? To ciebie potrzebujemy

Coraz powszechniejsze testy znajomości języka angielskiego przeprowadzane przez pracodawców sprawiają, że mają oni obiektywną wiedzę na temat umiejętności kandydatów. Wybierają więc te osoby, które posiadają szeroki zasób słownictwa, prawidłowo używają czasów oraz przestrzegają reguł gramatycznych. Bardzo cenieni są zwłaszcza pracownicy, którzy nie boją się rozmawiać w języku angielskim a prowadzenie konwersacji w ich wydaniu jest płynne i bezproblemowe.

Dodatkowym atutem jest znajomość języka biznesowego. Pod tym pojęciem kryją się nie tylko słowa i zwroty używane w biznesie, ale również umiejętność sporządzania pism, prowadzenia rozmowy z klientem czy też prezentacji. Osoby posiadające te umiejętności praktycznie nie muszą obawiać się trudności ze znalezieniem pracy.

 

Bądź szczery i ucz się

Czy oznacza to, że nie mogąc poszczycić się znajomością języka angielskiego na poziomie zaawansowanym nie masz co liczyć na znalezienie pracy marzeń? Na szczęście, niekoniecznie. Ważne jedynie aby być szczerym w rozmowie z pracodawcą i nie zawyżać swoich kompetencji. Prawda wyjdzie na jaw a my znajdziemy się wówczas w bardzo niekomfortowej sytuacji. Pracodawca o wiele chętniej zatrudni bowiem osobę, która nie posiada jeszcze zaawansowanej znajomości języka obcego, ale jest szczera i prawdomówna, niż kogoś, kto mija się z prawdą. Jeśli poziom twojej wiedzy z angielskiego daleki jest od ideału możesz dodać, że cały czas uczysz się i zdobywasz nowe umiejętności. Pamiętaj jednak o tym, że naprawdę musisz to robić. Brak postępów przez dłuższy czas szybko wyjdzie na jaw.

 

Jak zadbać o swoje umiejętności językowe?

Przejdźmy teraz do tego, co najważniejsze, czyli zastanówmy się w jaki sposób możemy rozwijać umiejętności językowe by znaleźć dobrą pracę spełniającą nasze oczekiwania. Przede wszystkim warto wyjść poza standardowe, schematyczne myślenie i postawić na naukę w praktyce - kursy, podczas których będziemy mieli szansę prowadzenia konwersacji, szkolenia z języka biznesowego, wykorzystywanie nowoczesnych aplikacji - to wszystko może sprawić, że nasza znajomość języka angielskiego szybko się poprawi.

Podsumowując, mimo coraz większej powszechności języka angielskiego musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele osób zna jedynie podstawy lub potrafi „jako tako” porozumieć się w tym języku. Dla wielu pracodawców to za mało - wymagają oni bowiem umiejętności prowadzenia rozmów np. z klientem lub rozumienia czytanych tekstów i dokumentów. Nic więc dziwnego, że osoby, których znajomość języka angielskiego stoi na naprawdę wysokim poziomie cieszą się sporym zainteresowaniem pracodawców.