Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

14:37 11/07/2018

Masz dość pracy na etacie? Załóż własną firmę!

W polskiej rzeczywistości gospodarczej pojawia się coraz więcej różnego rodzaju przedsiębiorstw. Zakładają je szczególnie ludzie młodzi, którym z takich czy innych względów nie odpowiada praca etatowa. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest jednak wcale takie łatwe. Jeśli nie masz w sobie cierpliwości, samozaparcia i determinacji – raczej nie stworzysz dobrze prosperującego biznesu. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, aby założyć własną firmę.

 

Własna firma: krok po kroku

Najpierw oczywiście należy szczegółowo określić profil działalności, a także jej formę (czy ma to być spółka zoo, cywilna, komandytowa etc.). Jeśli już masz pomysł, złóż wniosek o wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Możesz to zrobić za pośrednictwem internetu lub w urzędzie gminy. Aby działalność gospodarcza została uprawomocniona, powinieneś we wniosku podać następujące informacje:

  • adres firmy,

  • NIP, PESEL,

  • kod działalności, składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności,

  • adres e-mail, numer tel. kontaktowego,

  • preferowany rodzaj opodatkowania,

  • datę rozpoczęcia działalności,

  • numery rachunków bankowych.

 

Jeśli złożysz uzupełniający wniosek CEIDG-1, zostaniesz automatycznie zgłoszony do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Po tej procedurze, jeśli zostanie ona przeprowadzona poprawnie, możesz rozpocząć pracę.

 

Czy potrzebne jest osobne konto bankowe?

W świetle polskiego prawa do prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie jest potrzebne osobne konto bankowe. Ale mimo to warto przed rozpoczęciem działalności założyć nowe konto, ponieważ regulaminy większości banków nie przewidują łączenia rachunku osobistego z biznesem.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Ciekawą formą własnego biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Wiąże się ona z pewnym niebagatelnym przywilejem. Jeśli nie zatrudnisz żadnych pracowników, w przeciwieństwie do innych przedsiębiorców nie będziesz podlegać kontroli Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Wejdź na http://faktum.pl/.