
Działalność nierejestrowana – dla kogo i na jakich zasadach?
16:36 19/08/2019Od ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność nierejestrowaną. Jest to alternatywa dla tradycyjnej działalności gospodarczej. Ma ona jednak kilka zasadniczych ograniczeń. Czego dotyczą i kogo wykluczają z możliwości nierejestrowania firmy?
Opcja prowadzenia działalność nierejestrowanej to część Konstytucji biznesu. Pozwala ona pewnej grupie przedsiębiorców uniknąć druzgocących nieraz opłat ZUS oraz wielu formalności. Skorzystać z przywileju nierejestrowania firmy mogą jednakże tylko nieliczni.
Dodatkowy zarobek bez rejestracji
Głównym kryterium jest zarobek. Abyśmy mogli prowadzić działalność nierejestrowaną, nasz przychód należy z jej tytułu nie może przekraczać 50% minimalnej stawki wynagrodzenia za pracę na dany rok. W roku 2019 jest to dokładnie 1125 zł. Zmiany dotyczące tej kwoty należy śledzić na bieżąco, z roku na rok.
Po drugie, działalności nierejestrowanie nie mogą prowadzić przedsiębiorcy, których działalność wymaga koncesjonowania, a więc posiadania jakichkolwiek licencji, koncesji czy pozwoleń.
Nie jest to też alternatywa dla osób, które w ciągu minionych 5 lat prowadziły działalność gospodarczą. Ustawodawca niemniej ustalił tutaj okres przejściowy – dzięki temu, jeśli przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie Ustawy (30 kwietnia 2018), może rozpocząć działalność nierejestrowaną.
Kolejny ważny warunek, o którym należy pamiętać w kontekście działalności nierejestrowanej, mówi, że można prowadzić ją wyłącznie samodzielnie. Nie ma więc mowy o spółce.
Działalność nierejestrowana – formalności
Największym plusem działalności nierejestrowanej jest – jak sama nazwa wskazuje – brak konieczności rejestracji firmy w CEIDG. Jak jednak widać z powyższych ustaleń, takie rozwiązanie to przede wszystkim opcja dla osób, które zarabiają na swojej działalności niewielkie pieniądze. Z pewnością też jest bardziej przeznaczona dla przedsiębiorców oferujących sprzedaż towarów (np. rękodzieło) niż usług.
Osoby zainteresowane prowadzeniem działalności nierejestrowanej powinny przyjrzeć się Ustawie Prawo przedsiębiorców, zwłaszcza art. 5 tej Ustawy.