Feng shui w biurze, czyli jak zadbać o zdrowie i samopoczucie pracowników?

Feng shui w biurze, czyli jak zadbać o zdrowie i samopoczucie pracowników?

16:25 20/02/2020

Wystrój pomieszczeń w biurze, usytuowanie mebli i sprzętów względem siebie, obecność roślin itp. czynniki mają wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. O tym, dlaczego warto urządzić swoje biuro zgodnie z zasadami feng shui, piszemy poniżej.

Feng shui to starożytna wiedza chińska dotycząca aranżowania przestrzeni. Zasady feng shui znajdują zastosowanie nie tylko w aranżacji obiektów mieszkalnych, ale również miejsc pracy, a także wszelkich innych wnętrz o charakterze świeckim lub sakralnym. Mimo że wciąż trwają spory co do statusu feng shui – jest to bowiem dziedzina uważana przez jednych za pełnoprawną dyscyplinę naukową, przez innych za wróżbiarstwo – to jednak coraz większa liczba przedsiębiorców stosuje jej zasady w aranżowaniu przestrzeni pracy.

Zdaniem wielu ekspertów współzależność między samopoczuciem i stanem zdrowia a wystrojem pomieszczeń, w których spędzamy większość czasu, jest ewidentna. Zgodnie z tą logiką dzięki odpowiedniej, ergonomicznej aranżacji można polepszyć kreatywność i wydajność pracowników, a także ich ogólny stan zdrowia. Natomiast źle urządzone przestrzenie mogą nawet zwiększać ryzyko różnych chorób i odbijać się na funkcjonowaniu firmy. Może warto więc urządzić swoje biuro w duchu feng shui i przekonać się na własnej skórze o słuszności starochińskich zaleceń?

 

Czym jest energia chi?

Według filozofii feng shui wszystkie żywioły, kształty i barwy są zewnętrznym przejawem energii chi, która sama w sobie jest czymś niezauważalnym, niemniej jednak powoduje ściśle określone skutki. W innych kręgach kulturowych, poza obszarem azjatyckim, określa się ją inaczej: na przykład w Indiach jest to prana, w Japonii ki, w Europie – energia punktu zerowego. Chi płynie kanałami (tak zwanymi meridianami), w obrębie których ładunki elektryczne oscylują między biegunem dodatnim i ujemnym (Yin i Yang). By polepszyć jakość życia, warto w swoim otoczeniu udrożniać przepływ energii chi i usuwać przeszkody, które mogłyby jej stanąć na drodze. Do tego sprowadzają się, w bardzo dużym skrócie, teoretyczne podstawy feng shui.

Ktoś dociekliwy mógłby zapytać: skoro energia chi jest niewidzialna, to skąd mamy wiedzieć, jak się porusza? Odpowiedź na to pytanie zawiera się w zewnętrznych formach przyrody, w przestrzeni miejskiej, w konstelacjach barw, jakimi jesteśmy otoczeni. Bujne łąki mogą posłużyć za przykład miejsca nasyconego dużą energią chi; jałowe ugory z kolei mają bardzo niski poziom chi. Chi porusza się łagodnymi łukami, ożywiając otoczenie.

 

Zasady feng shui w biurze

Środek biura powinien być zawsze pusty, aby energia chi mogła swobodnie przemieszczać się po otoczeniu. Pokój przeznaczony do pracy powinien mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Regularna przestrzeń zapewnia optymalny przepływ energii. Słupy, ściany działowe i przepierzenia ją blokują. Biurka powinny być ustawione tak, aby siedzące przy nich osoby miały za plecami ścianę, a twarzą były zwrócone do wejścia. Warto też unikać tzw. zatrutych strzał, którymi są skierowane w stronę pracowników kanty blatów, szaf lub innych mebli czy sprzętów. Poważną niedogodnością mogą być także widoczne przez okno budynki lub rusztowania. By zneutralizować ich niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, można postawić na parapecie roślinę lub jakiś estetyczny przedmiot, ewentualnie zasłonić okno roletą.

 

Feng shui dotyczy nie tylko ustawienia poszczególnych mebli i wystroju wnętrz. W literaturze przedmiotu można znaleźć również wskazówki co do organizacji przestrzeni na biurku. I tak np. lewy górny róg warto zarezerwować dla ozdobnej rośliny lub cennego przedmiotu, np. porcelanowej figurki czy wazonu. Górna środkowa część to „strefa kariery”, czyli miejsce na wizytówki, tabliczkę z imieniem i nazwą stanowiska. Prawy górny róg nadaje się idealnie na zdjęcie bliskiej osoby. W braku zdjęcia można postawić wazon z kwiatami.