Jak obliczyć ratę kredytu hipotetycznego, czyli jak obsłużyć kalkulator kredytowy?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotetycznego, czyli jak obsłużyć kalkulator kredytowy?

15:35 02/03/2017

Własne mieszkanie to marzenie większości z nas. Niestety, mało kogo stać na kupno nieruchomości za gotówkę. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest skorzystanie z kredytu hipotetycznego.

Ten sposób finansowania często wybierają ludzie młodzi, ale nie tylko. W jaki sposób można znaleźć najlepszą na rynku ofertę bankową?

 

Wybieraj rozważnie

Kredyt hipoteczny to zwykle największe zobowiązanie finansowe, z jakim mamy do czynienia w ciągu całego życia. Raty rozłożone są na wiele lat, a i sama kwota, jaką przyjdzie nam spłacić, nie należy do najniższych. Obecnie niemal w każdym banku można znaleźć kredyt hipoteczny, nie oznacza to jednak, że zaciągniemy go w dowolnie wybranej placówce. Zależnie od instytucji, możemy mieć do czynienia z różnymi kryteriami przyznawania kredytu. Banki zazwyczaj uważnie przyglądają się naszym zarobkom, umowie o pracę, a także dochodom współmałżonka czy historii kredytowej i ewentualnym opóźnieniom w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Biorąc pod uwagę wysokość pożyczanej kwoty, taka skrupulatność nie powinna nas dziwić – bank po prosu chce mieć pewność, że wywiążemy się z umowy i będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Z tego samego powodu powinniśmy poszukać takiej propozycji, która będzie dla nas korzystna finansowo. Jak to zrobić?

 

Proste narzędzia w Internecie

Internet to z całą pewnością dobre źródło informacji. Korzystając z niego, możemy porównać oferty poszczególnych banków w łatwy i szybki sposób. Oczywiście nie chodzi tu o szczegółowe przeglądanie propozycji każdej z placówek, ale o odpowiednie narzędzia do wyszukiwania ofert. Jeśli więc mamy w planach kredyt hipoteczny, kalkulator obliczający wysokość rat jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Jak to działa? Wystarczy wypełnić formularz, określając szczegóły wymarzonego kredytu, a także umieszczając informacje dotyczące comiesięcznych dochodów czy rodzaju umowy o pracę. Kalkulator kredytu hipotecznego dostępny na portalach tematycznych, jak np. aconto.pl w krótkim czasie znajdzie ofertę najpełniej odpowiadającą naszym oczekiwaniom, dzięki czemu łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję, a na pewno w znaczny sposób zawęzić obszar poszukiwań.

 

Dlaczego to takie ważne

Jeśli podczas poszukiwania wykorzystamy kalkulator, kredyty hipoteczne na najbardziej korzystnych dla nas warunkach będzie znaleźć znacznie łatwiej. Pamiętajmy, że comiesięczne raty staną się stałym obciążeniem na wiele najbliższych lat. Dlatego też warto zastanowić się, czy będziemy w stanie wywiązywać się z umowy bez obaw, że będzie to za duży koszt. Na wysokość raty wpływ ma wiele czynników, takich jak oprocentowanie kredytu, marża nakładana przez bank, zabezpieczenie w postaci nieruchomości czy czas trwania umowy. Wybierając rozważnie, zyskujemy pewność, że decydujemy się na najlepszą w naszym przypadku ofertę na rynku, która pozwoli nam spełnić marzenie o własnym mieszkaniu, a jednocześnie nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu.