Lokaty krótkoterminowe – jak wybierać, by odnotować realne zyski?

Lokaty krótkoterminowe – jak wybierać, by odnotować realne zyski?

10:53 12/04/2017

Lokata bankowa to sposób na bezpieczny i pewny zysk. Umieszczone na lokacie pieniądze nie tylko nie tracą na wartości, ale dodatkowo same na siebie zarabiają. Sprawdzamy, w jaki sposób wybrać lokatę, aby odnotować realne zyski.

Choć mogłoby się wydawać, że dostępne na polskim rynku lokaty są identyczne, to tylko pozory. Subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi depozytami wpływają na wysokość zysków.

 
Jaką lokatę wybrać?

Oprocentowanie poszczególnych lokat może różnić się nawet o 3 punkty procentowe. Wybierając niżej oprocentowany depozyt po prostu zarobisz mniej.

Wiele osób nie przywiązuje do kwestii procentów zbyt dużej wagi. „Jeśli lokata, to tylko w moim banku”, „Przecież to i tak nie ma większego znaczenia”, „Moje pieniądze i tak pracują, więc o co chodzi?” - to najczęstsze wymówki osób wybierających przypadkowe depozyty z niskim oprocentowaniem.

Choć różnice w zyskach na pierwszy rzut oka rzeczywiście nie są wysokie, w długofalowej perspektywie lub w przypadku wysokich kwot mogą być bardzo odczuwalne.

 
Lokaty krótkoterminowe czy długoterminowe?

Lokaty krótkoterminowe to te, które trwają do 12 miesięcy. Lokaty długoterminowe to depozyty, trwające dłużej niż 12 miesięcy.

Zanim podejmiesz decyzję, który z produktów wybrać, pamiętaj, że taki sposób oszczędzania wiąże się z koniecznością „zamrożenia” pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się zerwać lokatę przed jej zakończeniem, w większości przypadków będziesz musiał pożegnać się z wypracowanymi odsetkami.

Przed wyborem depozytu zastanów się, czy możesz pozwolić sobie, by oddać pieniądze bankowi aż na kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy. Czy posiadasz poduszkę finansową, która pozwoli pokryć nieplanowane wydatki? Jeśli nie posiadasz finansowego zabezpieczenia, zamiast jednej  lokaty długoterminowej załóż kilka krótkoterminowych. Jeśli będziesz zmuszony sięgnąć po zdeponowane środki, zerwiesz tylko jeden depozyt, a zysk z pozostałych pozostanie nietknięty.

Jeśli zależy Ci na naprawdę szybkim zysku, sięgnij po lokatę w Toyota Banku. Toyota Bank, jako jeden z nielicznych na polskim rynku oferuje depozyty overnight, czyli depozyty zakładane tylko na 1 noc. Kiedy Ty śpisz, Twoje pieniądze ciężko na Ciebie pracują. Już następnego dnia zdeponowana kwota, powiększona o odsetki wraca na Twoje konto.

 
A może lokata progresywna?

Jeśli nie posiadasz finansowego zabezpieczenia i boisz się, że w przypadku nieplanowanych wydatków będziesz zmuszony zerwać depozyt, sięgnij po lokatę progresywną. Oprocentowanie lokaty progresywnej rośnie wraz z długością jej trwania.

Tym, co odróżnia lokatę progresywną od tradycyjnych depozytów jest fakt, że w przypadku jej zerwania bank i tak wypłaci Ci odsetki. Ich wysokość będzie zależna od tego, jak długo środki pozostały nienaruszone. Jeśli wypłacisz pieniądze w trakcie piątego miesiąca trwania depozytu, otrzymasz odsetki za pełne 4 miesiące.

 
Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Istotny wpływ na rentowność depozytu ma również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja odsetek to nic innego, jak doliczanie odsetek do kwoty kapitału. Jeśli odsetki doliczane są z dużą częstotliwością, w kolejnym okresie trwania lokaty na zysk pracuje już wyższa kwota (kapitał + doliczone odsetki). Jeśli odsetki dopisywane są do salda w dniu zapadalności lokaty, czyli na koniec okresu jej trwania, zysk będzie niższy. Krótko mówiąc: im większa częstotliwość kapitalizacji odsetek, tym lepiej dla Ciebie.

 
Zwracaj uwagę na „haczyki”

Często zdarza się, że atrakcyjne z pozoru oferty wyglądają tak jedynie na pierwszy rzut oka. Po głębszej analizie warunków depozytu okazuje się, że oprocentowanie wcale nie wynosi 6, a 2 proc., a maksymalna kwota, jaką można zdeponować, to jedynie 10 000 zł. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze lokaty, koniecznie rzetelnie przeanalizuj szczegóły oferty.