Jak zarobić na pożyczkach społecznościowych?

Jak zarobić na pożyczkach społecznościowych?

16:30 11/09/2017

Pożyczki społecznościowe nie są co prawda tak popularne jak chwilówki, ale również cieszą się niemałym zainteresowaniem wśród potencjalnych pożyczkobiorców. Inwestując w nie, możemy całkiem sporo zarobić.

Pożyczki społecznościowe: co to takiego?

Pożyczki społecznościowe udzielane są zarówno przez osoby prywatne, jak również przez przedsiębiorstwa za pośrednictwem specjalnych platform internetowych, które zrzeszają osoby potrzebujące gotówki z potencjalnymi inwestorami (jedną z takich platform jest https://www.tpw.pl/). To doskonały sposób na pozyskanie szybkich pieniędzy. Wiele zależy od dotychczasowej historii kredytowej pożyczkobiorcy, która jest jednym z kryteriów oceny jego wiarygodności i rzetelności. Wbudowane w serwisy tego typu narzędzia automatycznie skanują historię  kredytową i na jej podstawie określają ryzyko inwestycyjne. Wiele też zależy od przeznaczenia pożyczki. Jeśli pożyczkobiorca stworzy w serwisie sugestywny i przekonujący projekt, uwzględniający właśnie m.in. cel pożyczki, może liczyć na zainteresowanie ze strony inwestorów. Często jedna pożyczka jest łączną sumą kilku wpłat pochodzących od różnych osób lub firm.

 

Jak mądrze inwestować?

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe, jeśli się przestrzega kilku bardzo ważnych zasad, może stać się niezwykle intratnym zajęciem. Poniżej podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

  • Kwotę przeznaczoną do zainwestowania podziel na kilka części, a każdą z nich zainwestuj w osobny projekt. Dzięki temu unikniesz nadmiernego ryzyka związanego z ewentualnością braku spłaty. Jeśli jeden projekt nie wypali, możesz zawsze liczyć na to, że pozostałe przyniosą Ci zysk.
  • Zwracaj uwagę na wbudowane w platformę funkcjonalności, usprawniające nawigację po serwisie i ułatwiające podjęcie decyzji inwestycyjnej. Niektóre platformy dzięki wbudowanym w interfejs narzędziom umożliwiają np. szybkie zorientowanie się co do wiarygodności i rzetelności danego pożyczkobiorcy.
  • Jeśli projekt, w który zainwestowałeś, nie doczekał się realizacji z powodu niewystarczającej ilości środków zgromadzonych przez pożyczkobiorcę, nie załamuj rąk. Największe europejskie i polskie serwisy w razie obiecujących rokowań danego projektu pożyczkowego decydują się na dołożenie brakującej kwoty.
  • Pożyczki społecznościowe nie powinny być jedyną formą inwestowania pieniędzy. W razie niepowodzenia finansowego można wtedy wyrównać poniesione straty przychodami pochodzącymi skądinąd.

Pożyczki społecznościowe powoli stają się coraz poważniejszą konkurencją dla internetowych chwilówek oraz kredytów bankowych. Jeśli ten trend się utrzyma (a nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej), można spodziewać się, że coraz więcej osób będzie korzystało z tego typu platform. Projektów pożyczkowych będzie przybywało, inwestorzy będą mieli większy wybór, a co za tym idzie – większe możliwości zarabiania pieniędzy. Grunt to wybierać odpowiednie oferty i trzymać się wymienionych powyżej zasad.