Przelicznik walutowy przy przelewach zagranicznych - porównanie banków i firm pośredniczących

Przelicznik walutowy przy przelewach zagranicznych - porównanie banków i firm pośredniczących

11:52 16/11/2017

Osoby regularnie wykonujące przelewy zagraniczne do dyspozycji mają wiele opcji. Dobrze zdecydować się na taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. W poniższym artykule porównamy banki oraz firmy pośredniczące w przelewach.

Kurs walut przy przelewach zagranicznych

Jednym z głównych elementów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert banków oraz firm pośredniczących, jest przelicznik walutowy. Wykonując regularnie przelewy międzypaństwowe, możemy sporo oszczędzić na kursie walut. Wydawać by się mogło, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, jednakże w perspektywie długoterminowej przelicznik walut robi dużą różnicę w tym, ile oszczędzamy na każdym przelewie. By dokładnie zrozumieć, jaki to ma na nas wpływ, wyobraźmy sobie, że mieszkamy i pracujemy w Anglii. Każdego miesiąca dostajemy wypłatę w funtach brytyjskich i jej część przelewamy do Polski. Niezależnie od tego, czy są to pieniądze na opłacenie rachunków, czy po prostu gotówka dla bliskich i rodziny. Załóżmy, że wykonujemy przelew na kwotę 1000 GBP. Przy kursie 4,78 do Polski trafi 4780 zł. Przy mniej korzystnym przewalutowaniu, np. 4,5 - będzie to kwota rzędu 4500 zł. W ten oto sposób tracimy przy jednym przelewie 280 zł. W skali roku jest to już 3360 zł. Z pozoru nieznaczna różnica ma dla nas ogromne znaczenie. Dlatego więc, wybierając bank lub firmę pośredniczącą, powinniśmy wybrać opcję, która będzie dla nas korzystniejsza pod względem przelicznika walutowego.

 

Oferta banków

Banki w swojej ofercie mają dwa typy przelewów: SEPA oraz SWIFT. Ten pierwszy typ jest popularniejszą metodą wykonywania transakcji. Niestety charakteryzuje się on tym, że wykonywany jest tylko i wyłącznie w walucie EUR. Przy wysyłaniu pieniędzy z Anglii do Polski waluta zostanie przeliczona po kursie kupna owej waluty, który obowiązuje w danym banku. Przelew SWIFT jest bardziej wszechstronną metodą przelewania gotówki. Wykonać go możemy w dowolnej walucie z dowolnego państwa na świecie. Jego wadą jest to, że banki naliczają bardzo duże prowizje za realizację płatności, dlatego też SWIFT jest coraz rzadziej wybierany.

Przedstawiamy kursy kupna walut w poszczególnych bankach:

Alior Bank – 4,521

BGŻ BNP Paribas – 4,6158

BZ WBK – 4,6202

Citi Handlowy – 4,6015

mBank – 4,6518

PKO BP – 4,6741d

 

Oferta firm pośredniczących

Alternatywą dla usług bankowych są firmy pośredniczące. Charakteryzują się one tym, że przelewy wykonywane są szybciej oraz taniej. Główną zaletą takich firm jest korzystny dla klienta kurs walut.

Przedstawiamy kursy walut w poszczególnych firmach pośredniczących:

England.pl – 4,7100,

Transfer24 – 4,6600,

Easysend – 4,7215,

Opal Transfer – 4,7050,

Minutka co.uk – 4,7207.

 

Podsumowanie – którą opcję wybrać?

Na tle kursu walut zdecydowanie korzystniej przedstawia się oferta firm pośredniczących. Opłaty za przelewy w takich instytucjach są na równym poziomie, co w bankach, a czasem nawet i tańsze. Na szczególną uwagę zasługuje Easysend (sprawdź ofertę tutaj). Oferują oni bardzo korzystny przelicznik walutowy. Dodatkowo ich oferta bogata jest w promocje oraz darmowe przelewy.