Początki na giełdzie – co trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę?

Początki na giełdzie – co trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę?

11:37 18/02/2016

Wiele osób jest zdania, że granie na giełdzie jest zbyt ryzykowne i zyski notują tylko Ci, którzy inwestują duże pieniądze. Po części jest to prawdą, ale po części można ten argument podważyć.

Większość z tych osób zmienia zdanie i postanawia dowiedzieć się więcej na temat inwestowania gdy przyjaciel lub ktoś z rodziny przynosi dobrą nowinę czyli zwrotu inwestycji z należnymi dodatkowymi odsetkami.

Jak zacząć?

Tak jak w każdej dziedzinie w której jesteśmy początkującymi niezbędną rzeczą jest nabycie podstawowej wiedzy. Osoby, które decydują się na inwestycję bez wiedzy teoretycznej z pewnością zaliczają się do grona ryzykantów liczących na sprzyjające wiatry. Osoba zaczynające inwestycje powinna dowiedzieć się czym tak w ogóle są akcje, na jakich zasadach przebiega kupno i sprzedaż oraz czym jest spółka giełdowa. Internet jest miejscem, w którym można znaleźć wiele konkretnej i potrzebnej wiedzy, ale pójście do biblioteki i wybranie stosownej literatury też będzie mądrym posunięciem.

Trening czyni mistrza – wirtualne granie!

Przed wyłożeniem rzeczywistego kapitału dobrą formą „rozgrzewki” oraz treningu jest zabawa w giełdę wirtualną. Oczywiście jest to forma wstępu jednak mimo wszystko zachowuje cały sens oraz logikę inwestowania i można wyciągnąć z tego potrzebne do realnej gry wnioski. Jest to swojego rodzaju przygotowanie do świata prawdziwych spółek akcyjnych.

Błędy to szczeble sukcesu

Od dawien dawna w społeczeństwie ludzi krąży powiedzenie „porażki to szczeble sukcesu” – nie inaczej jest w kwestii inwestowania na giełdzie. Każdy początkowy inwestor, który zaczyna prędzej czy później popełni jakiś błąd, ale nie należy się martwić bo dzieje się tak tylko po to by wyciągnąć konkretne wnioski i co najważniejsze nie powielać złych decyzji. Złe doświadczenia uczą człowieka podejmowania dobrych wyborów oraz dogłębnego przemyślenia ich, bo przecież pośpiech nigdy nie wróży nic dobrego. Racjonalność zawsze na pierwszym miejscu!